Նախագծերը սահմանված ժամկետում ԱԺ-ում ընդունվելու դեպքում սեպտեմբերին արտակարգ դրությունը չի երկարաձգվի. Բադասյան
ՀՀ Կառավարության այսօրվա նիստում ընդունվեց «ՀՀ բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման մասին» եւ «Արտակարգ իրավիճակներում բնակչության պաշտպանության մասին» օրենսդրական նախագծերի փաթեթը:
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը տեղեկացրեց, որ նախագծերը սահմանված ժամկետում ԱԺ-ում ընդունվելու դեպքում սեպտեմբերից չեն երկարաձգի կորոնավիրուսի համավարակի հետեւանքով հայտարարված արտակարգ դրությունը, եւ հակահամաճարակային կանոնները կսահմանվեն՝ ըստ նոր օրենքի:
Նախագծերով առաջարկվում է նախատեսել վարակիչ հիվանդությունների ՀՀ տարածք ներթափանցման, ներբերման, դրա ծագման եւ վտանգի, բռնկումների, համաճարակի առաջացման, ինչպես նաեւ դրանց հետեւանքով արտակարգ իրավիճակ առաջանալու դեպքերում կարանտին սահմանելու հնարավորություն:
«Կարանտին հնարավոր է սահմանել առողջապահության բնագավառում պետական կառավարման լիազոր մարմնի առաջարկությամբ, մարզպետի կամ Երեւանի քաղաքապետի կողմից, համապատասխան վարչատարածքային  միավորում կամ դրա առանձին տարածքում, այդ թվում՝ տվյալ տարածքում գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների գտնվելու վայրում եւ Կառավարության կողմից ՀՀ ամբողջ տարածքում կամ պետական սահմանի անցման կետերում կամ համաճարակի գոտին երկու կամ ավելի մարզ ներառելու դեպքում, այդ թվում՝ արտակարգ իրավիճակի հիմք հանդիսացող կարանտինի դեպքերում»,- ասաց Բադասյանը:
Նախարարը ներկայացրեց, որ այն դեպքերում, երբ կարանտինը կսահմանվի մարզպետի կամ Երեւանի քաղաքապետի կողմից, հնարավոր կլինի կիրառել հետեւյալ միջոցառումները՝
համաճարակի գոտում մուտքի եւ ելքի ռեժիմի սահմանում.
պետական սահմանով հաղորդակցության ժամանակավոր դադարեցում կամ սահմանափակում.
անձանց ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի եւ տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժման սահմանափակումներ.
օբսերվացիա, ինքնամեկուսացում, մեկուսացում:
Այն դեպքերում, երբ կարանտին կսահմանվի Կառավարության կողմից պայմանավորված արտակարգ իրավիճակի հիմք հանդիսացող համաճարակով՝ հնարավոր կլինի կիրառել նաեւ արդեն ավելի խիստ միջոցառումներ: Բադասյանը պարզաբանեց, որ խոսքը սահմանափակումներ կիրառելու հնարավորության մասին է, ամենեւին պարտադիր չէ, որ յուրաքանչյուր դեպքում դրանք գործի դրվեն: Սահմանափակումները հետեւյալն են՝
հավաքներ կամ հանրային միջոցառումներ կազմակերպելու կամ դրանց մասնակցելու սահմանափակումներ, իրավաբանական անձանց գործունեության սանիտարահամաճարակային անվտանգության կանոնների սահմանում.
ապրանքների փոխադրման սահմանափակումներ.
կրթական հաստատությունների գործունեության սահմանափակումներ.
սահմանափակումներ՝ պետական ու պետական եւ տեղական ինքնակառավարաման մարմիններում եւ այլ հաստատություններում:
Բադասյանը շեշտեց, որ նախատեսված կարգավորումները համապատասխանեցվել են Սահմանադրությամբ ամրագրված սահմանափակող նորմերի պահանջներին, ինչի արդյունքում օրենքի մակարդակով ամրագրվել են սահմանափակող միջոցառումներն ու կարգը:
«Վարչական դատավարության օրենսգրքով սահմանվել է հատուկ վարույթ, որի շրջանակներում հնարավոր կլինի կարճ ժամկետներում քննել կարանտին սահմանելու դեպքում կիրառվող միջոցների իրավաչափության վիճարկման վերաբերյալ գործերը: Մասնավորապես՝ առաջին ատյանում վարույթի ժամկետը սահմանվել է 10 օր, իսկ Վերաքննիչ ատյանում՝ 2 ամիս ժամկետ: Այս ռեժիմը արտակարգ դրության իրավական ռեժիմից տարբերվում է իրավունքների սահմանափակման ծավալներով, խստությամբ եւ կիրառվող գործիքակազմի ինտենսիվությամբ, սահմանափակման իրավունքների պաշտպանության ավելի հստակ մեխանիզմներով»,- ասաց Բադասյանը: