«Ալաշկերտը» նույնպես դուրս մնաց Եվրոպա լիգայից, թեեւ ֆավորիտ էր համարվում
«Ալաշկերտը» չի շարունակի պայքարը Եվրոպա լիգայի 2020-21 մրցաշրջանում: Քիչ առաջ Երեւանի Վազգեն Սարգսյանի անվան «Հանրապետական» մարզադաշտում որակավորման առաջին փուլի շրջանակներում ճանապարհը զիջեց մակեդոնական «Ռենովային»: Պարտվեց 0:1 հաշվով:
Հայկական թիմը, որը հանդիպումից առաջ, ըստ բուքմեյքերների հանդիպման ֆավորիտն էր, առավելություն ուներ, ու «Ռենովան» էլ ամենեւին բարդ մրցակից չէր: «Ալաշկերտը» պարբերաբար վտանգավոր պահեր էր ստեղծում, սակայն գրոհները գոլով ավարտել չէր կարողանում: Չօգտագործած հնարավորությունների պատճառով էլ առաջին խաղակեսն ավարտվեց 0:0 հաշվով:
2-րդ կեսում գործեց ֆուտբոլում չգրված օրենքը. չես խփում դու, խփում են քեզ: «Ռենովան» 58-րդ րոպեին բացեց հաշիվը: Մակեդոնական թիմի կազմում աչքի ընկավ Նենադ Միսկովսկին: Իսկ «Ալաշկերտի» բազմաթիվ միանման գրոհները ոչնչով չավարտվեցին. 1:0, ու 2-րդ փուլի ուղեգիրը «Ռենովայինն» է:
«Ալաշկերտն» այսօր հայկական 2-րդ թիմն է, որը դուրս է մնում Եվրոպա լիգայի որակավորման առաջին փուլից: Նրանից առաջ անհաջողության էր մատնվել ՀՀ գավաթակիր ու սուպերգավաթակիր «Նոան»: Մրցակցի հարկի տակ 1:4 հաշվով զիջել էր ղազախական «Կայրաթին», թեեւ արժանի չէր նման հաշվի:
Այսօր Եվրոպա լիգայի որակավորման առաջին փուլում դեռ 1 հայկական թիմ էլ խաղալու է: Երեւանի ժամանակով՝ 22:30-ին կսկսվի «Ստյաուա»-«Շիրակ» հանդիպումը:
Կորոնավիրուսի պանդեմիայի պատճառով որակավորման փուլում հաղթողները որոշվում են ոչ թե 2, այլ 1 խաղով: Հանդիպումներն անցկացվում են առանց հանդիսականների: