Որպես պաշտպանության նախարար՝ ես հաղթելու կողմնակիցն եմ. Դավիթ Տոնոյան
Ապրիլյան գործողություններն ավարտվել են որոշ տարածքային կորուստներով, բայց ռազմաքաղաքական փոփոխություն չի կատարվել: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հարցին ի պատասխան՝ ասաց պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
Նրա խոսքով՝ գլոբալը ռազմաքաղաքական իրադրությունն է, իրավիճակն է, որը փոփոխության չի ենթարկվել: Այնուամենայնիվ, ինչպես ասաց նախարարը, եղել են տարածքային կորուստներ: Տոնոյանը չցանկացավ պնդել այն վարկածը, թե Հայաստանն Ապրիլյան պատերազմում հաղթանակ է տարել: Միեւնույն ժամանակ նա նաեւ չպնդեց, թե պարտություն ենք գրանցել՝ շեշտելով, որ ավելի շատ հաղթանակի կողմնակիցն է: Այնուհետեւ նախարարը հորդորեց շատ մանրամասնորեն չքննարկել թեման, քանի որ ստեղծված հանձնաժողովը հանգամանքները պարզելու մեծ աշխատանք է տարել. «Երբ հանձնաժողովը կավարտի իր աշխատանքը, հայտարարություն կլինի, այդ ժամանակ գուցե մի բանի հետ ես համաձայն կլինեմ, մի բանի հետ՝ չեմ լինի»: Նախարարը նաեւ հայտնեց, որ ՊՆ-ի կատարած հետազոտությունը շատ մանրամասն է եղել եւ շատ հարցերի պատասխաններ է տվել, ընդ որում՝ պարունակել է մեծ ինքնաքննադատություն: «Ես կարծում եմ, որ շատ տարբերություն չի լինի»,- ասաց նա: Ինչ վերաբերում է կորցրած դիրքերին, Տոնոյանը հայտնեց, որ չի հաշվել դրանց քանակը:
Անդրադառնալով նաեւ աշխարհազորի ստեղծմանը՝ Տոնոյանը պնդեց, որ դա որեւէ կերպ լայնամասշտաբ պատերազմի հետ կապ չունի: Դա ուղղակի հասարակության պատրաստումն է՝ արձագանքելու ռազմական բնույթի սպառնալիքին: Տոնոյանը վերջում նաեւ շեշտեց, որ այս պահին սահմանային իրավիճակը կայուն է, կանխատեսելի: