Մարիա Կոլեսնիկովան ձերբակալվել է սահմանը հատելու փորձի ժամանակ. БелТА
Բելառուսական ընդդիմության առաջնորդ Մարիա Կոլեսնիկովան ձերբակալվել է երկրի պետական սահմանին: Այս մասին իր Telegram-ի ալիքում հայտնում է БелТА բելառուսական պետական գործակալությունը:
Նշվում է, որ Կոլեսնիկովան գիշերը փորձել է ապօրինի հատել սահմանը՝ լքելով երկրի տարածքը: Նրա գործընկերները՝ համակարգող խորհրդի անդամներ Անտոն Ռոդնենկովն ու Իվան Կրիվցովը, հաջողությամբ հատել են սահմանը, փախել երկրից եւ այս պահին գտնվում են Ուկրաինայում: Հիշեցնենք՝ նրանք եւս երեկվանից անհետ կորել էին, եւ գտնվելու վայրի մասին տեղեկություններ չկային:
Ավելի վաղ Բելառուսի պետական սահմանային կոմիտեն հայտարարել էր, որ Մարիա Կոլեսնիկովան մեկնել է երկրից: Հավաստում էին, որ նա, Ռոդնենկովի եւ Կրավցովի հետ միասին հատել է բելառուսական պետական սահմանը «Ալեքսանդրովկա» հատվածում ժամը 04:00-ին:
Թե ինչու էին Բելառուսում իշխանության զավթման համակարգող խորհրդի անդամները, ըստ պետական լրատվամիջոցների, առանց զգուշացման եւ հայտարարությունների փորձում հատել սահմանը ցույցերի ամենաթեժ ընթացքում, դեռեւս անհայտ է, ընդդիմադիր կողմից էլ մեկնաբանություններ առայժմ չեն հնչում:
Հիշեցնենք՝ երեկ հայտնի դարձավ, որ Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկի կենտրոնից անհետացել է համակարգող խորհրդի նախագահության անդամ, բելառուսական ընդդիմության առաջնորդներից Մարիա Կոլեսնիկովան:
Ականատեսները պատմել են, որ ժամը 10:05-ին Բելառուսի կերպարվեստի ազգային թանգարանի շենքի մոտից քաղաքացիական հագուստով, դիմակներով տղամարդիկ բռնի ուժով մտցրել են Կոլեսնիկովային միկրոավտոբուս, որի վրա գրված է եղել «Կապ» ու տարել անհայտ ուղղությամբ: Նշվում էր, որ կնոջ հեռախոսը հասանելի է, սակայն զանգերն անպատասխան են մնում: Մինսկի ոստիկանությունը, քննչական կոմիտեն եւ պետվերահսկողության կոմիտեն հայտնել էին, որ չեն տիրապետում Կոլեսնիկովայի ձերբակալման մասին տեղեկությունների:
Բելառուսում արդեն չորրորդ շաբաթն անընդմեջ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հրաժարականի եւ նոր ընտրությունների պահանջով բողոքի ցույցերը չեն դադարում: Կիրակի դրանք ծավալվել են նոր թափով, շուրջ հարյուր հազար մարդ մայրաքաղաք Մինսկում կրկին բողոքի երթ է իրականացրել, որը հերթական անգամ ուղեկցվել է զանգվածային ձերբակալություններով, ոստիկանները կրկին արցունքաբեր գազ եւ ուժ են կիրառել ցուցարարների նկատմամբ: Ցույցեր են եղել այլ քաղաքներում եւս: