Քաղաք Գյումրի, Ջիվանու 50, կամ վերադարձ արմատներին։ Սա է լինելու աշխարհահռչակ արվեստագետ, գյումրեցի Էմիլ Գազազի, նույն ինքը Էմանուել Գազազյանի բնակության նոր հասցեն։
80-ականներից Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում ապրող եւ ստեղծագործող գյումրեցի, աշխարհահռչակ քանդակագործ-գեղանկարիչը Գյումրի վերադառնալու և մշտական բնակություն հաստատելու ցանկություն ունի։ Արվեստագետի վճռական կամքի մասին Գյումրու քաղաքապետին տեղյակ է պահել Գազազի ներկայացուցիչ Գայանե Կարապետյանը։ «Սա իր ցանկությունն է. վերադառնալ Գյումրի, Գյումրիում հիմնել իր արվեստանոցը և ձուլարանը: Գազազն ուզում է տեղափոխվի Գյումրի և ստեղծագործի այստեղ»,- տեղեկացրեց Գազազի ներկայացուցիչը:
Ավագանին էլ իր հերթին արդեն հաստատել է․ Գազազը կապրի և կստեղծագործի Կումայրի պատմական միջուկի պատմական մի տան մեջ։ Այն և՛ տուն է լինելու, և՛ արվեստանոց, և՛ թանգարան։
ՆԵրկա պահին արդեն Գյումրի է բերվել Գազազի 50 աշխատանք։ Դրանք դեռ որևէ վայրում չեն ցուցադրվում, քանի որ չկա համապատասխան տարածք։ Տունը, որը հատկացվել է Գազազին անհատույց երկարաժամկետ օգտագործման, թեթև կոսմետիկ նորոգման կարիք ունի։ Գազազի ներկայացուցիչը զրույցում ասաց, որ ֆինանսական խնդիրներ չունեն, հենց տարածքի հատկացման պայմանագիրը ստորագրեն քաղաքապետարանի հետ, արագ գործի կանցնեն։ Վերանորոգման ծախսը կհոգան իրենք։
Սամվել Բալասանյանը հստակ հանձնարարական ունի՝ ոչինչ չփոխել՝ ո՛չ տան դռները, ո՛չ պատուհանները, առավել ևս չիրականացնել ոչ մի կառուցապատման աշխատանք։ Պայմանի հետ Գազազի ներկայացուցիչը համաձայն է։
Այս պահին հստակ չէ, թե երբ կբացվի տուն-ցուցասրահը։ Որպես նախնական օր՝ դեկտեմբերի 6-ը կամ 8-ն է մատնանշվում։