Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, վաղը կքննի ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի կալանավորման միջնորդությունը:
ՀԺ-ի հարցին ի պատասխան՝ տեղեկացրին դատավորի աշխատակազմից՝ նիստի ժամը չմանրամասնելով: Մեր տեղեկություններով՝ այն նշանակված է ժամը 11:00-ին:
Գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանն էլ ֆեյսբուքյան իր էջում պարզաբանել է, որ Ծառուկյանի խափանամն միջոցի վերաբերյալ միջնորդությունը քննվելու է նորից, որովհետեւ ՀՀ վճռաբեկ դատարանը վարույթ չի ընդունել այդ հարցով կողմերի բողոքները:
Աբրահամյանի գրառումը՝ ստորեւ.
«Ուզում եմ պարզաբանել, որ Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու որևէ նոր միջնորդություն չի ներկայացվել դատարան: Վաղը կայանալիք դատական նիստում քննարկվելու է այն միջնորդությունը, որի կապակցությամբ առաջին ատյանի դատարանի կայացրած մերժման որոշումը դատախազության կողմից բողոքարկվել էր վերաքննիչ դատարան և վերջինս կայացրել էր դատախազության բողոքը մասնակիորեն բավարարելու, առաջին ատյանի դատարանի դատական ակտը բեկանելու և նույն դատարան նոր քննության ուղարկելու վերաբերյալ:
Խնդիրն այն է, որ ՀՀ վճռաբեկ դատարանը կայացրել է վերաքննիչ դատարանի վերոնշյալ որոշման դեմ ՀՀ դատախազության և պաշտպանության կողմի ներկայացրած բողոքները վարույթ չընդունելու մասին որոշում, այսինքն ուժի մեջ է մտել Վերաքննիչ դատարանի որոշումը, որի հիմքով էլ Առաջին ատյանի դատարանը միջնորդությունը կրկին քննելու համար դատական նիստ է նշանակել, ինչի մասին դատախազությանը տեղեկացվել է նախորդ ուրբաթ օրը՝ սեպտեմբերի 18-ին:
Այս իմաստով ուղղակի անընդունելի են դեռևս չկայացած դատական նիստի կանխորոշված ելքի վերաբերյալ հրապարակումները, ինչպես նաև բացարձակապես իրավական հարթությունում գտնվող գործընթացը քաղաքականացնելու և ինչ-որ քաղաքական հայտարարությունների լույսի ներքո ներկայացնելու մանիպուլյատիվ փորձերը»,- գրել է նա: