«Դասապրոցեսի երկար խաթարումը որեւէ մեկի՝ ո՛չ անձամբ իմ, ո՛չ անձնակազմի, ո՛չ էլ ուսանողների համար պայքարի ընդունելի տարբերակ չէ: Սա պարզապես գործիք է, որը կարող է լսելի դարձնել անձնակազմի ձայնը»,- «Հայկական ժամանակի» հարցին պատասխանելով՝ ասաց Դիանա Գալոյանը, որը հուլիսի 17-ին հաղթել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտորի թափուր պաշտոնի մրցույթում: Այդ արդյունքները, սակայն, մինչ օրս չի հաստատել ՀՀ կառավարությունը, ինչն էլ դասապրոցեսը դադարեցնելու պատճառ է դարձել:
Գալոյանի խոսքով՝ դասապրոցեսը երկար խաթարված մնալ չի կարող, եւ մրցույթի արդյունքների հաստատումն ուշացնելու դեպքում՝ կարող են ընտրել այլ գործիքակազմ: Թե հատկապես ինչ գործիքակազմի մասին է խոսքը, դեռ հստակ չէ: Կազմկոմիտեն դեռ պետք է քննարկի:
Նա նշեց, որ բուհում կա խնդիր. ռեկտորի պաշտոնը թափուր է արդեն երկու տարի: Համալսարանը խնդիրը լուծելու ուղիներ է փնտրում: Օրինակ՝ մեկ ամիս առաջ բուհի Գիտական խորհուրդը նամակով դիմել է ՀՀ վարչապետին եւ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարին՝ խնդրելով հաստատել մրցույթի արդյունքները կամ պարզաբանել՝ ինչո՞ւ է ձգձգվում հաստատումը: Պատասխան չեն ստացել: Այնուհետեւ անձնակազմը գնացել է ՀՀ կառավարության շենք, այնտեղից էլ խոստացել են 1-2 ժամից պատասխանել, սակայն պատասխան նորից չեն ստացել:
Գալոյանը, սակայն, չգիտի՝ ո՞րն է ձգձգման պատճատը, ինչպես նշեց, հենց դա են ցանկանում պարզել: Նա հավելեց, որ բուհի անձնակազմն ու ինքը միասնական կարծիք ունեն հարցի վերաբերյալ:
Արդյո՞ք նոր մրցույթ հնարավոր է հայտարարել. հարցին անդրադարձավ ՀՊՏՀ ուսումնական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Արմեն Գրիգորյանը: Ինչպես տեղեկացրեց, ՀՊՏՀ ռեկտորի նոր մրցույթ այս պահին պարզապես հնարավոր չէ իրականացնել: Ոչ էլ հնարավոր է բուհի կազմակերպաիրավական ձեւը փոխել: Մրցույթը կայացել է, արդյունքում ընտրվել է ռեկտոր, պետք է նրան նշանակել:
«Եթե անգամ մտադրություն կա, որ Գալոյանը չլինի ռեկտոր, պետք է նրան նշանակես ու պարտադրես հրաժարական տալ»,- նշեց Գրիգորյանը՝ հավելելով, որ ՀՀ կառավարությունն անգամ չունի հնարավորություն՝ քննարկել ու կայացնել այլ որոշում:
«Կառավարությունը պետք է հաշվի առնի, որ իրավիճակը երկար չպետք է այսպես մնա: 2016 թվականին, երբ ընդունվեցի, բուհն առաջին տեղում էր, այժմ այս վիճակի պատճառով բուհի վարկանիշն է իջնում»,- նշեց ՀՊՏՀ բակում բաց քննարկմանը մասնակցող ուսանողներից մեկը:
Նրանցից մյուսն էլ ընդգծեց, որ ցանկանում են ռեկտորի պաշտոնում տեսնել հենց Դիանա Գալոյանին, այդ պատճառով էլ հավաքվել են. «Այս ամենին վերաբերում եմ լավատեսորեն, համալսարանը պետք է ունենա նորմալ ռեկտոր, որ դասերը պատշաճ ձեւով կարողանանք կազմակերպել, բուհը ունենա բարեկիրթ վիճակ»: