Սահմանադրական դատարանն այսօր էլ նախագահ չընտրեց: Նիստի ավարտին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ՍԴ դատավոր Էդգար Շաթիրյանն ասաց, որ քվեարկությունը տեղի չի ունեցել: Սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնում ինքնաառաջադրվել է Երվանդ Խունդկարյանը: Դատավորներից մեկը առաջադրեց ևս մեկ թեկնածուի, ինչից հետո դատավորի կողմից առաջադրված թեկնածուն ինքնաբացարկ հայտնեց: Նշենք, որ, ըստ մամուլի տեղեկությունների, Հրայր Թովմասյանն առաջադրել էր Աշոտ Խաչատրյանի թեկնածությունը:
Շաթիրյանը հրաժարվեց պատասխանել հարցին՝ արդյոք Հրայր Թովմասյանն է առաջադրե՞լ Խունդկարյանին, թե՞ ոչ, նաև չմեկնաբանեց, թե ի՞նչ հիմքով է Խունդկարյանն առաջադրվել:
«Ինքնաառաջադրված թեկնածուն, ունեցավ ծրագրային ելույթ, ինչին հաջորդեց հարցուպատասխանը, դատավորների մի մասը ուղղեցին իրենց հարցերը թեկնածուին, այլ հարցադրումների և հարցեր ևս կան»:
Հարցին, թե ինչո՞ւ է առաջադրված թեկնածուն ինքնաբացարկ հայտնել, Շաթիրյանը նշեց. «Աշխատակարգով սահմանված է այդպիսի իրավունք: Հիմա չեմ ուզում այլոց փոխարեն տեսակետներ ներկայացնել, բնականաբար, հիմնավորում ներկայացվեց: Հիմնավորումը տեսականորեն այն էր, որ ցանկություն չունեմ, ինձ չեմ տեսնում այդ պաշտոնում»:
Շաթիրյանը նշեց նաև, որ որևէ թեկնածուի ինքնաառաջադրումը քվեարկության դրական ելք չէ:
Նա նկատեց՝ նորմալ է, որ նիստը երկար է տևում. թե՛ հարցերն են շատ, թե՛ ընթացակարգն է այդպիսին:
Դատավորը նաև կարծիք հայտնեց, որ, անկախ ելքից, քվեարակությունը վաղը տեղի կունենա:
Հարցին՝ այսպիսով հանգուցալուծվելո՞ւ է արդյոք ՍԴ ճգնաժամը, Շաթիրյանը նշեց. «Նախ ես երբևէ չեմ պնդել, որ ՍԴ-ում ճգնաժամ կա, նշել եմ, որ առկա են որոշ խնդիրներ, որոնք, անշուշտ, լուծում են պահանջում: Լուծումների հետ կապված գործընթացի առնչությամբ բազմիցս ունեցել եմ հրապարակային ելույթներ, այդ առնչությամբ վերահաստատում եմ դիրքորոշումս, այլ հարց է՝ գործընկերներս, հանրությունը, քաղաքացիական հասարակությունը որքանո՞վ են կիսում իմ մոտեցումները, իսկ այս պահին, որպես ՍԴ դատավոր, բնականաբար, այդ հարցի առնչությամբ ձեռնպահ կմնամ մեկնաբանությունից»: