Վերջին ժամանակաշրջանում Ադրբեջանի ագրեսիվ հռետորաբանությունը, լայնամասշտաբ զորավարժությունները, ԵԱՀԿ-ի կողմից առաջարկվող մոնիթորինգի, մշտադիրտարկման մեխանիզմներից հրաժարվելը ոչ այլ ինչ են, քան ակնհայտ վկայություն այն մասին, որ այս ամենը նախապես ծրագրավորված հսակայածավալ սադրանք է, ինչն էլ ուղղակիորեն վտանգում է տարածաշրջանային խաղաղությունն ու անվտանգությունը։
Այս մասին քիչ առաջ ԱԺ-ում հայտարարեց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը՝ անդրադառնալով փաստին, որ առավոտից հակառակորդն Արցախի ուղղությամբ սկսել է օդային եւ հռթիրային հարձակում շփման գծի ամբողջ երկայնքով։
Մակունցը հավելեց նաեւ, որ քաղաքացիական բնակավայրերի ու ենթակառուցվածքների թիրախավորումը, հուլիսին Բաքվում ցույցերի ժամանակ «մահ հայերին» վանկարկումները, Մեծամորի ատոմակայանի հրթիռակոծելու պաշտոնական սպառնալիքն աղաղակող փաստեր են այն մասին, թե ինչու ենք մենք՝ հայերս, խոսում էքզիստենցիալ իրավունքից, ապրելու իրավունքից եւ ադրբեջանցիների կողմից հայերի նկատմամբ էթնիկ ատելությունից։
Նրա համոզմամբ՝ Հուլիսյան մարտերն այս ամենի համատեքստում արձանագրում են, որ Ադրբեջանի համար սա ոչ միայն Իլհամ Ալիեւի բռնապետական իշխանությունը պահելու աղեողորմ ճիգեր են, այլ՝ առաջին հերթին, մի ամբողջ ժողովրդի նկատմամբ ատելության հիմքով մահաբեր ագրեսիայի կիրառում՝ էթնիկ բնաջնջման փորձով։ Բայց եւ, ինչպես ասաց Մակունցը, մեր արձագանքն այդ փորձերին միանշանակ է՝ Արցախի հարցի ռազմական ճանապարհով ցանկացած փորձ հանդիպելու է ողջ հայ ժողովրդի կողմից համարժեք պատասխանի։
Դիմելով հայ կանանց ու մայրերին, Մակունցը կոչ արեց անհրաժեշտության դեպքում լինել մեր զինվորների կողքին առաջնագծում։ «Մի անգամ չէ, որ պատմության ընթացքում ցույց ենք տվել, որ տոկուն ենք մեր հայրենիքը անառիկ պահելու եւ հաղթանակներ գրանցելու հարցում»,- ասաց Մակունցը։
Խմբակցության ղեկավարն իր ելույթը շարունակեց անգլերեն լեզվով, քանի որ, ինչպես մեկնաբանեց նա, ԱԺ նիստը ուշադրությամբ հետեւում են նաեւ միջազգային գործընկերները, հանրությունը։
Այդ ելույթում Մակունցը խոսեց ինչպես այս, այնպես էլ Հուլիսյան ու Ապրիլյան իրադարձությունների մասին։ Նա նաեւ շեշտեց կորոնավիրուսային համավարակի առկայությունը, ինչի պայմաններում, սակայն, Ադրբեջանն ընտրեց հարձակվել։
Մակունցը նաեւ հայտնեց, որ Ադրբեջանը թիրախավորել է խաղաղ բնակչությանը, ինչը վկայում է, որ նրանք չեն ենթարկվում միջազգային չափորոշիչներին։