Մոտ ապագայում վարչապետը կդիմի հանրությանը. Ալեն Սիմոնյան
Վարչապետը դռնփակ հանդիպումներ է ունեցել ինչպես խորհրդարանական, այնպես էլ արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների, դեսպանների հետ, ներկայացրել է Արցախում տիրող իրավիճակը: Այդ մասին Կառավարության մոտ լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ նախագահի տեղակալ Ալեն Սիմոնյանը:
Սիմոնյանը նաեւ հայտնեց, որ մոտ ապագայում վարչապետը կդիմի հանրությանը, կտրամադրի տեղեկություններ` ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ: Նա շեշտեց, որ նույնիսկ այս իրավիճակում իրենք հանրության հետ մաքսիմալ բաց են լինելու, որովհետեւ այսօր փոխադարձ կապն ու վստահությունը շատ կարեւոր են: Սիմոնյանն ընդգծեց նաեւ, որ այսօր Թուրքիան եւ Ադրբեջանը աշխատում են ոչ միայն սահմանին, նաեւ`համացանցում, եւ, նրա համոզմամբ,մեր քաղաքացիները պետք է իմանան ապատեղեկատվություն տարածող կայքերը:
Հարցին, թե քննարկվե՞լ է խաղաղապահներին Հայաստան բերելու հարցը, Սիմոնյանը պատասխանեց, որ ներկա չի եղել նմանատիպ քննարկման: «Եղել են նման արկնարկներ, խոսակցություններ, բայց պաշտոնական մակարդակով նման հարց մենք չենք քննարկել»,- ասաց ԱԺ փոխնախագահը: Անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի մասին մամուլում տարածվող տեղեկություններին, Սիմոնյանը վստահեցրեց, որ նման հիմար ստեր տարածողները պատժվելու են: Ավելին`նա տեղեկացրեց, որ այսօր նմանատիպ 3 կայքերի հեղինակ է բացահայտվել եւ անպայման ենթարկվելու է պատասխանատվության: Նա հորդորեց հետեւել պաշտոնական տեղեկատվությանը եւ վստահեցրեց, որ սա Ադրբեջանը չէ, եւ իրենք մաքսիմալ բաց են հանրության հետ: Անդրադառնալով Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպմանը, որտեղ պայմանավորված հրադադարը չպահպանվեց հակառակորդի կողմից, լրագրողներից մեկը հարցրեց, թե ինչքանո՞վ են Ռուսաստանի հայտարարությունները գոհացուցիչ: Սիմոնյանը նախ արձանագրեց, որ ի հեճուկս այն սին հայտարարությունների, թե Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերությունները լավ չեն, այնուամենայնիվ, այս պահին ՌԴ-ի հետ հարաբերությունները գտնվում են ամենաբարձր մակարդակի վրա: «Համագործակցությունը, փոխըմբռնումը, իրավիճակի սթափ գնահատումը կա գրեթե մեր բոլոր գործընկերների հետ, այդ թվում` Ռուսաստանի, որը շատ կարեւոր է այսօր»,- նկատեց Սիմոնյանը: Անդրադառնալով Արցախի անկախացման ճանաչմանը, Սիմոնյանը նշեց, որ այս պահին պետք է հասկանալ դրա նպատակահարմարությունը, տեխնիկապես իրագործումը, հետեւանքներն ու հետագա գործողությունները:
Նա վստահեցրեց, որ իրենք բոլոր գործընկերների հետ աշխատում են այդ ուղղությամբ եւ գնում են Արցախի ճանաչման ճանապարհով: «Նույնիսկ ամենացածր մակարդակով շփումների մեջ մենք այդ հարցը բարձրացնում ենք: Իմ ընկալմամբ`Արցախը պետք է ճանաչվի ոչ միայն Հայաստանի կողմից, այլ՝ աշխարհի: Դիտարկմանը, որ այսօր ՌԴ ԱԳՆ Լավրովի կողմից փաստաթուղթ է հրապարակվել, որտեղ նշվել է բանակցային գործընթացին վերադառնալու կարեւորությունը, Սիմոնյանը նախշեշտեց, որ այսօր մենք պետք է հասնենք նրան, որ այս լայնամասշտաբ հարձակումը, որը մենք կարողացել ենք զսպել, կանգնեցնենք, այնուհետեւ անցնենք նշված փաստաթղթի մնացած կետերի իրագործմանը: