Շոյգուն Հայաստանին եւ Ադրբեջանին կոչ է արել կատարել Ղարաբաղի հրադադարի վերաբերյալ ստանձնած պարտավորությունները
ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարներ Դավիթ Տոնոյանի և Զաքիր Հասանովի հետ։ Այս մասին հայտնում են ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
Նշվում է, որ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը կողմերին կոչ է արել ամբողջ ծավալով կատարել Մոսկվայում ձեռք բերված պարտավորությունները:
«Բանակցությունների ընթացքում Սերգեյ Շոյգուն իր գործընկերներին կոչ է արել ամբողջ ծավալով կատարել ադրբեջանական եւ հայկական կողմերի պարտավորությունները՝ հոկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն»,- հայտնել են նախարարությունից:
Ավելի վաղ ՌԴ ՊՆ-ից հայտնել էին, որ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունն ակտիվորեն մասնակցում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կայունացման ջանքերին: Մասնավորապես՝ այս խնդրի շուրջ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն բանակցություններ է վարել տարբեր երկրների իր գործընկերների հետ:
Նշվում էր, որ այս մտահոգությունը երկուշաբթի ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն փոխանցել է Թուրքիայի ռազմական գերատեսչության ղեկավար Հուլուսի Աքարին: