ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը այս շրջանում բացահայտվել է նաեւ զենք-զինամթերքի Հայաստան տեղափոխելու մի շարք դեպքեր, որի ուղղությամբ ոստիկանության հետ իրականացվել են համապատասխան աշխատանքներ:
Քննչական կոմիտեում հրավիրված մամուլի ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ Արմեն Աբազյանը։ Նա նշեց, որ Արարատի, Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի, Սյունիքի ավտոճանապարհների որոշ հատվածներում տեղադրել է 10-ից ավելի անցակետեր, որտեղ իրականացվում են շուրջօրյա աշխատանքներ՝ բացահայտելու օտարերկրյա հնարավոր լրտեսների ներթափանցումը եւ դիվերսիոն խմբավորումների բացահայտումը Հայաստանի Հանրապետություն:
Ներկայացնելով արտաքին հետախուզության ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները, Աբազյանն ասաց, Ադրբեջանի ուղղությամբ իրականացվող վերլուծական աշխատանքների ընթացքում արձանագրվել են մարտական գործողություններին մասնակցող արաբ գրոհայինների զրույցները, Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի կողմից պատերազմական գոտում տեղակայված մի շարք վարձկան գրոհայինների անձնական տվյալներ:
Խոսելով ՀՀ տարածքում կատարված հանցագործությունների մասին, նա ասաց, որ ԱԱԾ կողմից բացահայտվել է նախկին բարձրաստիճան զինվորականի կողմից հակառակորդի համար փաստեր հավաքագրելու դեպք: «Տվյալ բարձրաստիճան զինծառայողը ՀՀ-ում տարբեր զորամասերից հավաքագրել է տարաբնույթ, այդ թվում նաեւ գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ, փոխանցել հակառակորդին»:
Մեկ այլ դեպքով էլ օտարերկրյա քաղաքացիները ձեռք են բերել ՀՀ-ում զորահավաքի, տեխնիկայի, տրանսպորտային շարժի եւ այլ բնույթի տեղեկություններ։ երկու դեպքերում էլ ԱԱԾ-ում հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն:
«Զինծառայողների շրջանում կեղծ լուրերի տարածման ուղղությամբ ձեռք են բերվել տվյալներ, որ Ն.Մ.-ն 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից Արցախի Հանրապետությունում և ՀՀ-ում հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում մարտական հերթապահություն իրականացնող համածառայակիցների շրջանում տարածել է կեղծ և ստահոդ լուրեր ՀՀ իշխանությունների կողմից հողերը հանձնելու վերաբերյալ։ Տվյալ անձը ձերբակալվել է, խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը», - ասաց ԱԱԾ փոխտնօրենը:
Նա նաեւ ասաց, որ սեպտեմբերի 27-ից մինչ այսօր ԱԱԾ-ում գործում է շուրջօրյա թեժ գիծ, ստացվել է 1551 ահազանգ։ Դրանք հիմնականում վերաբերել են պատերազմական գործողությունների ընթացքում տեղի ունեցող իրադարձություններին։ ԱԱԾ ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջին տարբեր օգտատերերի կողմից հասցեագրվել է 2300 նամակ-հաղորդագրություն», - ասաց Աբազյանը: