ԱԺ արտահերթ նիստի ընթացքում առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց Կառավարության կողմից առաջարկված «Պաշտպանության մասին օրենքում» և հարակից օրենքներում լրացումներ կատարելու մասին օրենսդրական փաթեթը։
Պաշտպանության նախարարի տեղակալ, հիմնական զեկուցող Գաբրիել Բալայանը նշեց, որ այս նախագծով օրենսդրորեն սահմանվում է աշխարհազոր եզրույթը՝ որպես Հայաստանի Հանրապետության վրա զինված հարձակման, դրա անմիջական վտանգի առկայության կամ ռազմական գործողությունների պայմաններում Հայաստանի Հանրապետության զինված պաշտպանությանը կամավորական սկզբունքով քաղաքացիների մասնակցության համակարգ։
«Աշխարհազորը գործելու է տարածքային սկզբունքով և ըստ Հայաստանի Հանրապետության վարչատարածքային բաժանման պայմանականորեն բաղկացած է լինելու զորամիավորումներից, դրանց ենթակա բրիգադներից և գումարտակներից։ Աշխարհազորի ընդհանուր ղեկավարումն իրականացվելու է Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետի կողմից աշխարհազորային շտաբի միջոցով։ Աշխարահազորային զորամիավորման ղեկավար է հանդիսանալու համապատասխան տարածքային կառավարման մարմնի ղեկավարի տեղակալը, իսկ Երևանում՝ քաղաքապետի տեղակալը»։
Պաշտպանության նախարարի տեղակալը նաև տեղեկացրեց, որ աշխարհազորայինի հետ պայմանագիր է կնքվում, նրան ամրակցվում է զենք, տրվում է զինվորական համազգեստ․ աշխարհազորին համապատասխան պաշտոնին նշանակում են աշխարհազորային շտաբի ղեկավարի հրամանով։
«Աշխարհազորային պայմանական բրիգադների և գումարտակների համալրումն աշխարհազորայիններով տարածքային սկզբունքով իրականացնում են Պաշտպանության նախարարության զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության տարածքային ստորաբաժանումները` պահեստազորում հաշվառված և պատերազմի ժամանակ հաստիքների չկցագրված քաղաքացիներից, ինչպես նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինները` համապատասխան համայնքում (Երևանում` ըստ վարչական շրջանների) հաշվառված քաղաքացիներից»,-նշեց նա։
«Հայկական Ժամանակ»-ը Telegram-ումՏեղի է ունեցել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության նիստ. այն վարել է Նիկոլ Փաշինյանը. տեսանյութ