Վիրավորական եմ դիտարկում համաձայնագիրը դավաճանություն որակելը, ԶՈւ-ն իր ամբողջ ռեսուրսով, կառավարությունը, սփյուռքն արել է առավելագույնը, որ մենք հասնենք հաջողության:
Այս մասին Առաջին ալիքի եթերում հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
«Եղել է այնպիսի աշխարհաքաղաքական իրավիճակ, որ մենք գործել ենք սպառազինության և տեխնիկայի ապահովման մատակարարումների առումով տոտալ բլոկադայում: Սրանով հանդերձ, կարող եմ ասել, որ մեկ օրում մենք նրանց միլիոնավոր դոլարներ վնաս ենք պատճառել: Նույնը եղել է, իհարկե, մեր նկատմամբ:
Այն, ինչ կատարվել է թիկունքային և մարտական սպառազինության ապահովման առումով, կարելի է բացի ռազմական գործողություններից, հերոսամարտ անվանել:
Արվել է անհնարինը: ԶՈւ-ն մեր հերոս երիտասարդներից, մինչև գեներալներ, մոբիլիզացիան կատարել է առավելագույն ձևով:
Ես վստահեցնում եմ, որ արվել է մաքսիմումը: Ունեցել ենք մեծ խնդիր հակառակորդի օդային գերակայության տեսանկյունից, որը հաջողվել է ժամանակ առ ժամանակ չեզոքացնել, բայց 5-րդ սերնդի սպառազինությունը, որն Ադրբեջանն օգտագործեց Թուրքիայի օգնությամբ, որոշ պարագաներում անհնար է դարձրել մեր գործունեւությունը:
Սպառազինությունը տրամադրվել է շատ կարճ ժամանակահատվածում, հուլիս, օգոստոս ամիսներին: օգտագործվել է արդեն սեպտեմբերին»,-ասաց Տոնոյանը: