Սիրան Ավետիսյանն Արցախի արդարադատության նախարարի պաշտոնից ազատման դիմում է ներկայացրել
Սիրան Ավետիսյանն Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանին՝ ԱՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնից ազատման դիմում է ներկայացրել:
Այս մասին տեղեկացնում է «Միասնական հայրենիք» կուսակցության ֆեյսբուքյան էջը:
«Այսպիսի որոշումը պայմանավորված է իմ քաղաքական հայացքներով. այն է՝ մեզ վստահության քվեով օժտած ժողովրդին տված խոստումներին հավատարիմ մնալը, մասնագիտական գործունեության ընթացքում բացառապես ազգային գործունեություն ծավալելը, երկրի կայուն զարգացմանը ծառայելը:
Իմ պաշտոնավարման ընթացքում հնարավորինս փորձել եմ նպաստել արդարադատության ոլորտի դրական փոփոխությունների իրականացմանը: Ոլորտի բացթողումներն ու անելիքները բազմաթիվ են, խնդիրները՝ տասնամյակների պատմությամբ, ուստի հաճախ դրանց լուծումները պահանջում էին արմատական փոփոխություններ: Այս ճանապարհին առաջնորդվել եմ իմ քաղաքական թիմի՝ «Միասնական հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Սամվել Բաբայանի գաղափարախոսությամբ, պետական մտածողությամբ և միասնականության սկզբունքով: Պատիվ եմ ունեցել քաղաքականություն մտնելու հաղթանակած գեներալ, ռազմական և քաղաքական գործիչ Սամվել Բաբայանի հետ:
Շնորհակալություն եմ հայտնում ԱՀ արդարադատության նախարարության իմ գործընկերներին՝ համատեղ աշխատանքի համար»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Աշխատանքից ազատման դիմում են ներկայացրել նաեւ ԱՀ անվտանգության գրասենյակի ղեկավար Գագիկ Նազլուխանյանը, ԱՀ անվտանգության գրասենյակի վարչության պետ Անուշ Դոլուխանյանը:
Ավելի վաղ Արցախի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սամվել Բաբայանն էր հրաժարվել պաշտոնից եւ «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչումից: