Վահրամ Բաղդասարյանն ազատ արձակվեց․ դատարանը մերժել է նրան կալանավորելու միջնորդությունը
ՀՀԿ կուսակցության անդամ Վահրամ Բաղդասարյանն ազատ արձակվեց․ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի նախագահությամբ, այսօր մերժել է նրան կալանավորելու մասին քննիչի միջնորդությունը։
Դատարանը միաժամանակ ոչ իրավաչափ է ճանաչել Բաղդասարյանի ձերբակալումը։
«Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում Բաղդասարյանի պաշտպան Վահագն Գասպարյանը որոշումն օբյեկտիվ որակեց՝ նշելով, որ երեկ նիստին ներկա բոլոր մասնակիցներն էլ պրոֆեսիոնալ իրավաբաններ էին։
Վահրամ Բաղդասարյանը մեղադրվում է իշխանության յուրացում եւ պետական գործչի սպանություն նախապատրաստելու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 35-300 եւ 35-305-րդ հոդվածների 1-ին մասերով։ Նա առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում՝ այն որակելով անհիմն։
Բաղդասարյանը ձերբակալվել էր երեկ՝ նշված արարքների, ինչպես նաեւ ապօրինի զենք-զինամթերքի կասկածանքով։ Ավելի ուշ նրան մեղադրանք էր առաջադրվել, ապա միջնորդություն էր ներկայացվել դատարան՝ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար։
Մեր զրույցում Վահագն Գասպարյանն ասաց, որ Վահրամ Բաղդասարյանին զենք-զինամթերքի մեղադրանք չի առաջադրվել․ նրա բնակարանում իրականացված խուզարկության ժամանակ միայն օրինական զենք է հայտնաբերվել․ «Այդ զենքերը նա նվեր էր ստացել 2011 թվականին, ընդհանրապես ոչ էլ օգտագործել է»,- ասաց պաշտպանը։
Հիշեցնենք՝ նոյեմբերի 14-ին ՀՀ ԱԱԾ-ն հայտնեց, որ կանխել է պետական գործչի սպանության, ՀՀ Կառավարության լիազորություններին տիրանալու դեպք: Ըստ ԱԱԾ հաղորդագրության՝ հակաիշխանական հայացքներ ունեցող մի շարք քաղաքական գործիչներ եւ նրանց համախոհներ, նախկին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք ուղղակի դիտավորությամբ հանցանք կատարելու համար ձեռք են բերել միջոցներ եւ գործիքներ, ինչպես նաեւ դիտավորությամբ ստեղծել այլ պայմաններ՝ այդ կերպ նախապատրաստելով կատարելու պետական գործչի սպանություն եւ իշխանության յուրացում, սակայն իրենց գործողություններն ավարտին չեն հասցվել նրանց կամքից անկախ հանգամանքներով։
Նշված գործի շրջանակում մեղադրանք է առաջադրվել նաեւ «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանին, «Հայ հեղափոխական դաշնակցության» անդամ Աշոտ Ավագյանին, Սիսիանի կամավորականների ջոկատի հրամանատար, ազատամարտիկ Աշոտ Մինասյանին։ Վերջինս այժմ անազատության մեջ է․ նրա ձերբակալման որոշման դեմ պաշտպանի բողոքը երեկ մերժվեց, իսկ Արթուր Վանեցյանի ձերբակալման դեմ պաշտպանի բողոքը բավարարվեց, Վանեցյանն ազատ արձակվեց։ Դրանից հետո քննվեց Վանեցյանին կալանավորելու միջնորդությունը, որի վերաբերյալ որոշում դեռեւս չկա։ Այսօր պետք է քննվի նաեւ Աշոտ Մինասյանի կալանավորելու միջնորդությունը։