ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահությունն Արցախի և Հայաստանի դեմ թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ հանդես է եկել հայտարարությամբ: Հայտարարությունն ընդունվել է ԳԱԱ նախագահության նոյեմբերի 24-ի նիստում:
Հայտարարության մեջ նշված է.
«2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի և Թուրքիայի սանձազերծած պատերազմի հետևանքով Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախում ստեղծված ծանրագույն իրավիճակի կապակցությամբ Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահությունը հայտարարում է.
1. Նոյեմբերի 9-ին Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև կնքված հայտարարությունը գնահատում ենք որպես հայ ժողովրդի համար նվաստացուցիչ փաստաթուղթ, ըստ որի՝ Արցախի Հանրապետությունը կրում է խոշոր տարածքային կորուստներ, ունենում ինքնիշխանության լրջագույն սահմանափակումներ, հայկական զույգ պետություններում և Սփյուռքում ստեղծվում է բարոյահոգեբանական բարդ ու ծանր մթնոլորտ։
2. Ստեղծված իրավիճակում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահներին համարում ենք Արցախի հայության նկատմամբ թուրք-ադրբեջանական ցեղասպան և հայրենազրկման քաղաքականությունից փրկության և տարածաշրջանում կայունության հաստատման բացառիկ երաշխավոր։
3. Բարձր ենք գնահատում հայկական զինուժի վճռական դերն Արցախի իշխանությունների վերահսկողության տակ գտնվող տարածքի պահպանման գործում: Կոչ ենք անում ամեն կերպ բացառել բանակի բարոյալքումը, նպաստել բանակի համալրմանը, ամրապնդմանը և արդիականացմանը։
4. Խստագույնս դատապարտում ենք տարիներ շարունակ գիտության նկատմամբ հանրապետության իշխանությունների կրավորական վերաբերմունքը, որի հետևանքով անհնարին դարձավ երկրի պաշտպանական համակարգում ժամանակակից գիտատեխնիկական նվաճումների կիրառումը։
5. Անթույլատրելի ենք համարում հասարակության մեջ թշնամության, վրեժխնդրության, անվստահության, ատելության սերմանումը և կոչ անում վճռական ջանքեր գործադրել համերաշխության և միասնության մթնոլորտ ստեղծելու համար:
6. Ստեղծված իրավիճակում անարդյունավետ ենք համարում ՀՀ Կառավարության հետագա պաշտոնավարումը և պահանջում Կառավարության հրաժարականը՝ հանրապետության վարչապետի գլխավորությամբ»։
ԳԱԱ նախագահության կազմի անդամներն են Ռադիկ Մարտիրոսյանը, Յուրի Շուքուրյանը, Հրանտ Մաթևոսյանը, Լենսեր Աղալովյանը, Ռադիկ Կոստանյանը, Ռուբեն Հայրապետյանը, Լեւոն Թավադյանը, Յուրի Սուվարյանը, Արամ Սիմոնյանը, Վանիկ Զաքարյանը, Էդուարդ Ղազարյանը, Գեւորգ Պողոսյանը, Աշոտ Սաղյանը, Արսեն Հախումյանը, Գագիկ Ղազինյանը: