Սեպտեմբերի 27-Ին Ադրբեջանի կողմից Արցախում սանձազերծված պատերազմի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների՝ փրկարար եւ հրշեջ 227 աշխատակից կամավորական խմբով մեկնել Է առաջնագիծ։
«Արմենպրես»-ում այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ ԱԻՆ փոխնախարար Արմեն Փամբուխչյանը՝ մանրամասնելով, որ նրանք եղել են Մարտունի-Հադրութ հատվածում․ «Իրենք գտնվել են հենց առաջնագծում, պահել են հողերը, որոնք մինչ այժմ մեր վերահսկողության տակ են»։
Վերապատրաստման փուլը ներառյալ ԱԻՆ աշխատակիցները առաջնագծում են եղել 20 օր։ Փամբուխչյանի խոսքով, բարեբախտաբար, զոհեր ու վիրավորներ չունեն։ ՀՀ ԱԻՆ-ը այժմ սկսել է պատերազմին մասնակցած իր ծառայողների պարգեւատրման գործընթաց․ բոլոր կամավորներին հանձնվել կամ դեռ պիտի հանձնվեն շքանշաններ։
Խոսելով պատերազմի ընթացքում ՀՀ ԱԻՆ-ի իրականացրած գործառույթների մասին՝ նախարարի տեղակալ Արմեն Փամբուխչյանը մանրամասնեց, որ ԱԻՆ-ը աշխատել է մի քանի պրոֆիլներով․ «ԱԻՆ աշխատանքները՝ սկսած սեպտեմբերի 27-ից, եղել են բավականին հագեցած, ԱԻՆ-ը բացի իր հիմնական գործառույթներից, ստանձնել է հումանիտար օգնության կազմակերպումը, եւ կարծում եմ՝ թե՛ հասարակության շրջանում, թե՛ համակարգում բավականին դրական երանգներով է աշխատանքն ընդունվել եւ ընկալվել: Ամեն ինչ փորձել ենք անել, որ ԱԻՆ-ը հասանելի եւ պիտանի լինի պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակում»։
Փոխնախարարի խոսքով՝ ԱԻՆ-ը իրականացրել է նաեւ քաղաքացիների կողմից հավաքված կամ արտերկրի մեր հայրենակիցների կողմից ուղարկված բեռների տեսակավորման, պահեստավորման գործընթաց եւ ուղարկել դրանք Արցախ կամ Հայաստանի տարբեր քաղաքներում ու մարզերում ժամանակավորապես բնակվող արցախցիներին։
Բուժվարչության միջոցով ԱԻՆ-ը իրականացրել է նաեւ առաջին բուժօգնության ցուցաբերում, ունեցել է դաշտային հոսպիտալ։
Իրականացրել է նաեւ զոհված զինծառայողների դիերի դուրսբերման եւ տեղափոխման աշխատանքներ։
«ԱԻՆ փրկարար ուժերից գործուղված են եղել Արցախ, մշտապես ունեցել ենք մի քանի հոգի, որոնք Ստեփակաերտում եւ մյուս քաղաքներում օգնել են ապաստարանում գտնվող մեր հայրենակիցներին սննդի մատակարարման հարցում, ինչպես նաեւ՝ օգնել Արցախի փրկարար ծառայությանը ռմբակոծությունից հետո վերացնել դրա հետեւանքները, մարել հրդեհները, վերականգնել ենթակառուցվածքները»։
Հարցին՝ Արցախ մեկնած ծառայողների բացակայության պայմաններում հնարավոր եղե՞լ է թիկունքի աշխատանքները լիարժեք կազմակերպել, փոխնախարարը պատասխանեց․ «Տվյալ պահին ամենակարեւորը առաջնագիծն էր, եւ մենք այդ գիտակցումը ունեցել ենք, եւ մյուս աշխատակիցները կարողացել են համալրել, իրենց արտահերթ աշխատաքնով լրացնել այդ բացը, որովհետեւ 227 հոգին բավականին մեծ թիվ է, այն էլ՝ այս օրերին, բայց ամեն դեպքում, մենք դա հաղթահարեցինք եւ կարողացանք այնպես անել, որ չտուժեն ԱԻՆ-ի հիմնական գործառույթները»։
Անդրադառնալով այս փուլում տարվող աշխատանքներին՝ Արմեն Փամբուխչյանն ասաց, որ ՀՀ ԱԻՆ-ը այժմ հումանիտար արձագանքման միջոցով ապահովում է շինանյութերի կամ այլ բեռների տեղափոխումն Արցախ, իսկ բուն որոնողական աշխատանքները իրականացնում է Արցախի փրկարար ծառայության, խաղապահների եւ ՌԴ-ից ժամանած ԱԻՆ աշխատակիցների միջոցով․ «Ներկա պահին մարդկային ռեսուրսով աջակցություն չենք ցուցաբերում, որովհետեւ չկա դրա կարիքը, բայց մեր բեռնատար մեքենաները մշտապես պատրաստ են, քանի որ ժամանակ առ ժամանակ լինում է դրանց անհրաժեշտությունը»։
Փամբուխչյանի խոսքով՝ հումանիտար բեռների ստացումը պատերազմից հետո նվազել, սակայն չի դադարել։ «Պատերազմի օրերին մեր քաղաքացիները տարբեր կետերում հավաքում էին բեռները, իսկ այսօր հիմնական օգնությունը, որ ստանում ենք, արտասահմանից ստացվող բեռներն են, այսինքն՝ բեռների հավաքագրումը նվազել է, բայց շարունակվում է»,- ասաց նա։