Թողեք Նիկոլը իր անելիքը անի, իր պատասխանը տա, նոր մնացածը ընկնեն մեյդան․ սիսիանցի
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սիսիանցիների հետ ունեցած զրույցի վերջում շնորհակալություն հայտնեց նրանց ընդունելության համար։ «Ամեն անգամ Սիսիան գալիս ձեր աջակցությունը ստացել եմ, և ես պետք է շատ բան անեմ, որ ձեր աջակցությանը արժանանամ։ Իրականում շատ հարցերում մեղավոր եմ ես ձեր առաջ, շատ-շատ հարցերում մեղավոր եմ ձեր առաջ, և հույս ունեմ կստացվի այնպես, որ ձեր վստահությանը իրոք արժանի կլինեմ»։
Զոհված զինծառայողներից մեկի հայրը վարչապետի խոսքից հետո բարձրախոսով դիմեց ընդդիմադիրներին։ «Կընտրենք վարչապետ, վարչապետը հլը ունի 8 ամիս մեզ պատասխան տալու համար, այս մարդը պիտի ամեն մի հարցի պատասխան տա։ Վաղը, մյուս օր, Իշխան Սաղաթելյան, եսիմ ովքեր, պիտի պատասխան տան, վաղը պատասխանելու են, ասեն՝ Նիկոլը գնացել ա, ձեր հարցին ով ա պատասխանելու, գնացեք Նիկոլին հարցրեք։ Ուրեմն թողեք Նիկոլը իր անելիքը անի, իր պատասխանը տա, նոր մնացածը ընգնեն մեյդան»։ Նիկոլ Փաշինյանը քաղաքացուն հորդորեց չքաղաքականացնել:
«Անուններ պիտի տանք, նույն անունները հիմա սենց կուսակցություններով սաղ հրապարակում կանգնած են, այսօր դու պիտի առանց թիկնապահ ճակատդ բաց մտնես Սիսիան դուրս գաս ու ցանկացած տեղ։ Ցավներս, վիշտներս պրծնենք, նոր մեր անելիքը իմանանք։ Էսօր 70-ից ավելի օր է՝ մենք զինվոր չունենք»,- շարունակելով խոսքը՝ նշեց քաղաքացին։
«Սիսիանը Սյունիք է, չի կարող Սյունիքի մի հատվածում տրամադրությունը ուրիշ լինի, մյուս հատվածում՝ ուրիշ։ Այսօր ամբողջ հանրապետությունում է տրամադրությունը նույնը, և, ըստ էության, կարող ենք ասել, որ մեր զոհվածի հոր ասածը ընդհանուր առմամբ արտահայտում է այն տրամադրությունները, որ այսօր Հայաստանում կան»։
Նիկոլ Փաշինյանը կրկնեց, որ Սյունիքի ճանապարհները փակել են, որովհետև մյուս քաղաքներում նույնպես նման չկազմակերպված հավաքներ կլինեին՝ ընդգծելով, որ հատկապես սգո օրով չեն պատրաստվում տրվել սադրանքների։
«Ես ասեցի՝ գալիս եմ սյունեցիների աչքերի մեջ նայելու, եկա սյունեցիների աչքերի մեջ նայեցի։ Ես գիտեմ, որ շատ հարցերում մեղավոր եմ, պետք է շատ աշխատենք, եթե դուք դա ուզենաք, որ ձեր վստահությանը իսկապես արժանանք, արժանի լինենք ձեզ, արժանի լինենք ձեր վստահությանը։ Դուք բոլորդ՝ ՀՀ քաղաքացիներդ, շատ ավելիին եք արժանի: Ցավոք սրտի, մեր Հայաստանի ոչ մի իշխանություն, այդ թվում՝ մեր իշխանությունը, չի կարողացել անել և երկիրը հասցնել նրան, ինչին դուք իրոք արժանի եք: Ես ուզում եմ ձեզնից դրա համար ներողություն խնդրել ոչ միայն մեր իշխանության, այլ նախկին բոլոր իշխանությունների անունից։ Իմ ամենամեծ խնդիրը հետևյալն է․ այս կարգավիճակը ես ի պահ եմ ստացել ձեզնից, այդ կարգավիճակի տերը դուք եք, և ես պատասխանատու եմ, որ դուք շարուանկեք մնալ այդ կարգավիճակի տերը, ոչ թե նախկինի նման ընտրակեղծիքներով, ահաբեկելով ում ուզենան, անց կացնեն, ինչ ուզենան, անեն»,-եզրափակելով խոսքը՝ նշեց վարչապետը։