ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդին չհաջողվեց նախագահ ընտրել
Երեւանի պետական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդին այսօր չհաջողվեց նոր նախագահ ընտրել։ Երկու թեկնածուներից ոչ մեկը բավարար թվով ձայներ չստացավ։
Երեւանի Արտաշես Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոցի տնօրեն Հայկազ Նավասարդյանի օգտին քվեարկեցին խորհրդի անդամներից 14-ը, ԵՊՀ կառավարման եւ գործարարության ամբիոնի վարիչ Կառլեն Խաչատրյանի օգտին՝ 15-ը։
ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհդի նախագահ ընտրվելու համար պահանջվում էր առնվազն 16 ձայն ստանալ։
Նոր ընտրությունը նախատեսվում է հաջորդ նիստին, որի օրը դեռ հայտնի չէ։
Խորհրդի նախկին նախագահ Գեւորգ Մուրադյանը հրաժարականի դիմում էր ներկայացրել նախորդ տարեվերջին։
Ի դեպ, Հայկազ Նավասարդյանը, արդեն որպես ԵՊՀ հոգաբարձուների թեկնածու հանդես գալով, կարծիք հայտնեց, որ Մայր բուհում կրթությունը պետք է լինի անվճար։ «Ես գտնում եմ, որ պետական համալսարանը միգուցե պետք է լինի անվճար՝ պետության հաշվին ֆինանսավորվող: Թող այն լինի խիստ ընտրության սահմաններում, բայց, կարծում եմ, մեր փոքր երկրում գոնե մեկ բուհ կարող է լինել անվճար: Նաեւ հասկանում եմ, որ շատերի մտքով կանցնի, որ դա կարող է բերել կոռուպցոն ռիսկի, բայց ամեն ինչ կարելի է կարգավորել»,- ասաց նա: