Արցախի ԱԺ նախկին պատգամավոր, «Միացյալ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Վահան Բադասյանի խափանման միջոց կալանավորումը վերացվել է եւ նա ազատության մեջ է։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է Բադասյանի փաստաբան Արայիկ Պապիկյանը։
Նշենք՝ ժամեր առաջ հայտնի դարձավ, որ դատախազը նրա խափանման միջոցը փոփոխելու որոշում է կայացրել։
Հիշեցնենք, որ Բադասյանը անազատության մեջ էր գտնվում հունվարի 29-ից։ Դատարանը նրան երկու ամսով կալանավորելու որոշում էր կայացրել: Նա մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածով (Իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը): Առաջադրված մեղադրանքում նա իրեն մեղավոր չի ճանաչում:
Բադասյանը հայտարարել էր, որ Նիկոլ Փաշինյանին պետք է հեռացնել ոչ միայն որպես պարտության սիմվոլի, այլ նաեւ՝ թշնամու: Ընդգծել էր՝ ինքը պատրաստ է դա անել: Հարցին, թե հեռացնելու ի՞նչ ճանապարհներ կան, Բադասյանը պատասխանել էր.
«Տարբեր, ընդհուպ՝ մինչեւ ֆիզիկապես հեռացնելը: Այսինքն՝ դա ենթադրում է, որ թշնամուն մենք պետք է վերացնենք… այո՛, զենքի միջոցով նաեւ… այո՛, ես սպառնալիքի կոչեր եմ անում եւ գիտակցաբար եմ անում, թող ԱԱԾ-ն ինձ ձերբակալի»:
Նա նշել էր, որ այսօրվանից սկսելու է կազմակերպել Փաշինյանին զենքով ֆիզիկապես վերացնելու գործընթացը: