Փետրվարի 23-ի տվյալներով՝ Արցախյան երկրորդ պատերազմի հետևանքով վիրավորված և հաշմանդամություն ձեռ բերած շուրջ 590 անձի տրամադրվել է հաշմանդամության խումբ, որից 82 անձ ստացել է 1-ին խումբ, 2-րդ խումբ ստացել է 173 անձ, 3-րդ խումբ՝ 335 անձ: Անաշխատունակության թերթիկի ժամկետի երկարացում եղել է 21 անձի համար, 150 անձի համար էլ հաշմանդամության կարգ չի սահմանվել: Այս մասին այսօր ասուլիսի ժամանակ ասաց աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Ստեփանյանը:
Ըստ Ստեփանյանի՝ միայն այն հանգամանքը, որ մարդը առաջնային բժշկական օղակից ուղեգրվում է դեպի ԲՍՓ փորձաքննության, դեռևս պարտադիր հիմք չէ, որ նա ստանա հաշմանդամության խումբ. «Հաշմանդամության խումբ ստանալը պայմանավորված է մարդու՝ այդ պահին ունեցած կայուն խանգարման կամ խեղման հիմքով: Խումբը սահմանվում է նաև կենսագործունեության սահմանափակման հիման վրա»,- պարզաբանեց տեղակալը:
Անդրադառնալով այն հարցին, որ եթե պատերազմին մասնակցած անձանց հաշմանդամության խումբ չի տրամադրվում, բայց նա ունի հնարավորությունների սահմանափակում վիրավորման կամ վնասվածքի պատճառով, արդյոք այդ անձիք կարո՞ղ են օգտվել նախարարության որևէ այլ ծրագրից՝ Ստեփանյանը մանրամասնեց. «Պաշտպանության նախարարության հետ համատեղ իրականացվում է սոցիալական աջակցության ծրագիր, որով պատերազմին մասնակցած, բայց հաշմանդամություն չունեցող անձանց կամ հաշմանդամության 3-րդ խումբ սահմանված անձանց, ինչպես նաև դեռ հաշմանդամություն չունեցող անձանց տրամադրվում է 500 հազար դրամի չափով աջակցություն»:
Տաթևիկ Ստեփանյանը հավելեց նաև, որ հաշմանդամության խմբերի սահմանման համար դեռևս գործում է տնայցերի գաղափարը, բժշկասոցիալական փորձաքննության հանձնաժողովի անդամները փորձաքննությունը իրականացնում են թե՛ հիվանդի տանը, թե՛ հիվանդանոցում, թե՛ ԲՍՓ գրասենյակներում: Փորձաքննությունից հետո անձին տրամադրվում է իր կարգավիճակին համապատասխան հաշմանդամության խումբ: