Խորհրդարանում շարունակվում է ԱԺ հերթական քառօրյան: ԱԺ նիստում Վճռաբեկ դատարանի դատավորների ընտրության հարցի քննարկման ժամանակ ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանին դիմելով՝ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արեն Մկրտչյանը նշեց. «ԱԺ 132 պատգամավորի կոչ եք արել չշփոթել դատախազի տարեկան զեկույցի հետ: Դուք գիտե՞ք, թե որտեղ եք գտնվում: Ես առաջարկում եմ ձեզ կոռեկտության գծերը չհատել, ես ձեզ որևէ հարց չունեմ, իմ դիտարկումները ելույթի տեսքով կներկայացնեմ»:
ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանն էլ ի պատասխան՝ նշեց, որ ինքը վարքագծի որևէ կանոն չի խախտել. «Ես շատ լավ պատկերացնում եմ, որ դատական օրենսգրքի 4-րդ հոդվածի 1-ին կետը, 69-րդ հոդվածի 1-ին կետը, 70-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետը և դատավորների էթիկայի կանոնների 3-րդ կանոնը հստակ սահմանում են դատավորի վարքագծի կանոնները: Այդ վարքագծի կանոններից ելնելով՝ ես ունեմ զսպվածության սահման, այդ սահմանը ես չեմ անցնելու, որքան էլ փորձեք ինձ դրդել քաղաքական քննարկման»:
Հիշեցնենք, որ այսօր՝ ավելի վաղ, ԲԴԽ նախագահն իր ելույթում նշել էր, որ ԲԴԽ-ն և դատական համակարգը հաշվետու չեն ԱԺ-ին. «Եվ հետևաբար ես պարտավորություն չունեմ պատասխանելու քաղաքական բնույթի հարցերին։ Պատրաստ եմ պատասխանել բոլոր այն հարցերին, որոնք վերաբերում են այն թեկնածուներին, որոնց ներկայացնելու համար ես ներկայացել եմ ԱԺ։ Խնդրում եմ չշփոթել, թե սա գլխավոր դատախազի և ՄԻՊ տարեկան զեկույց է։ Ինձ մոտ այնպիսի տպավորություն է, որ դուք ինձ այստեղ տալիս եք 3 տարվա ընթացքում ծառացած բոլոր այն հարցերը, որոնք ցանկանում եք ուղղել դատական իշխանությանը»: