«Royalsys Engineering» ընկերության խորհրդի նախագահ Դավիթ Գալստյանը (Պատրոն Դավո) դատի է տվել «Ազատություն» ռադիոկայանին եւ ռադիոկայանի հայկական ծառայության տնօրեն Հրայր Թամրազյանին: Այս մասին տեղեկանում ենք Դատական տեղեկատվական համակարգից:
Գալստյանը պահանջում է պատվին, արժանապատվությանը պատճառված վնասը հատուցել եւ զրպարտություն համարվող փաստական տվյալները հրապարակայնորեն հերքել:
Հայցը ներկայացվել է մարտին 9-ին եւ մակագրվել Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Ավագ Գաբրիելյանին:
Գալստյանի ներկայացուցիչ Վարազդատ Ասատրյանը ՀԺ-ի հետ զրույցում ասաց, թե հայցի պատճառն այն է, որ «Ազատություն» ռադիոկայանը փետրվարի 7-ի «Կիրակնօրյա վերլուծական Թամրազյանի հետ» հաղորդաշարի ընթացքում իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ է հրապարակել:
«Նշել են, թե իմ վստահորդը հանդիսանում է պաշտպանության նախարարի խորհրդական, որն իրականության հետ որեւէ աղերս չունի: Դավիթ Գալստյանը երբեք որեւէ նախարարի ո՛չ խորհրդական, ո՛չ օգնական չի եղել: Գտնում ենք, որ դա շահարկման տեղիք է եւ հարկ ենք համարում նշել, որ այդ ինֆորմացիան պետք է առնվազն հերքվի լրագրողի կողմից»,- ասաց Ասատրյանը:
Հարցին՝ որքա՞ն փոխհատուցում են պահանջում, Ասատրյանը պատասխանեց. «Մենք 1 դրամի չափով փոխհատուցում ենք պահանջում: Մեր սկզբունքն այն է, որ մարդու պատիվն ու արժանապատվությունը անգնահատելի են, հետեւաբար չի կարող որեւէ գումարային սանդղակով չափելի լինել: Հետեւաբար սիմվոլիկ գումար ենք պահանջում»:
Նշենք, որ Դավիթ Գալստյանն այս պահին կալանավորված է: Ըստ առաջադրված մեղադրանքի՝ նա ՊՆ-ի հետ կնքած պայմանագրով պարտավորվել էր 2018 թվականին բանակին մատակարարել 1983-86 թվականների արտադրության հրանոթի համապատասխան տրամաչափի արկեր: Բայց մատակարարել է 1977 թվականի չեխական արտադրության մեկ այլ տեսակի հրանոթի արկեր, որն էապես զիջել է մարտավարական հատկանիշներով եւ կիրառելու դեպքում անհնար է եղել լուծել մարտական խնդիրներ։
«Հայկական ժամանակ»-ը դեռեւս փետրվարի կեսերին հարցում է ուղարկել ՊՆ՝ խնդրելով տեղեկացնել, թե Դավիթ Գալստյանը եղե՞լ է արդյոք պաշտպանության նախարարի խորհրդական, եթե ոչ, ապա ի՞նչ կարգավիճակով է պատերազմի օրերին գտնվել Արցախի հրամանատարական շտաբում: Առ այսօր, սակայն, ՊՆ-ն մեր հարցմանը չի պատասխանել: