Երբ կհրապարակվի իշխող ուժի ընտրական ցուցակը. ըստ Մակունցի՝ կլինեն նոր անուններ
«Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ «Իմ քայլ»-ի ընտրական ցուցակը մայիսից շուտ չի հրապարակվելու:
Լիլիթ Մակունցը ընդգծեց, որ իր համար ակնհայտ է, թե ով է գլխավորելու իրենց ցուցակը. «Վերջնական որոշումը կայացնելու է ՔՊ վարչությունը: Իսկ ցուցակի մյուս համարներին մենք մայիսից շուտ չեք անդրադառնալու: Մեխանիզմ կմշակենք, թե ինչ սկզբունքով է որոշվելու ցանկը և կներկայացնենք հանրությանը»: Հարցին նոր անուններ լինելո՞ւ են, Մակունցն ասաց՝ հնարավոր է:
Խոսելով ԸՕ-ի փոփոխությունների մասին՝ Մակունցը նշեց, որ դրանք 2 փուլից են բաղկացած:
«Մի մասը վերաբերում է միայն համամասնական ընտրակարգին, որն արդեն ընդունվել է արտահերթ նիստին, և այն հիմա հանձնված է նախագահի դատին: Ինչ վերաբերում է երկրորդ փաթեթին, երբ կունենանք Վենետիկի հանձնաժողովի պաշտոնական դիտարկումը, այդ ժամանակ կքննարկենք այն հարցը, թե որ դրույթները կընդունվեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների համար: Պետք է հաշվի առնենք, թե որքանով է իրատեսական այդ փոփոխություններն իրականացնել ԿԸՀ-ի կողմից, քանի որ մենք որևէ միտում չունենք բարդացնելու գործընթացը»:
Մակունցը շեշտեց՝ խորհրդարանական գործընկերների հետ փորձել են այնքան խորհրդակցություններ անել, որքան անհրաժեշտ է եզրահանգման գալու համար.
«Չնայած այն հանգամանքին, որ ԲՀԿ-ի 2018 թվականի նախընտրական ծրագրի մեջ նշված էր համամասնական ընտրակարգին անցումը, նրանք գերադասեցին ձեռնպահ մնալ այս պահին քվեարկությանը մասնակցելուց: Լսել ենք նաև «Լուսավոր Հայաստան»-ի տեսակետը, ինչը բավականաչափ քննարկվել է»: «Իմ քայլ»-ը խմբակցության ղեկավարը հավելեց, որ ԸՕ-ի փոփոխությունները եղել են իրենց ուժի հանձնառությունը. «Այս ընթացքում մենք բավականին ծավալուն քննարկում ենք ունեցել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի հետ, ով իր դիտարկումներն արել է ոչ միայն փաթեթում փոփոխություններ անելու առնչությամբ: Ներկայացրել է մոտեցումներ, թե որոնք կարող են ժամանակի առումով խնդիր հանդիսանալ հենց ԿԸՀ-ի համար»:
Տարբեր կազմակերպությունների կողմից արված հարցումների մասին հարցերին Մակունցը չցանկացավ մեկնաբանություն տալ, միայն նշեց, որ իրենց ուժի վարկանիշը բարձր է, իսկ վարչապետի հրաժարականի մասին խոսելիս էլ Լիլիթ Մակունցը հստակ օր չնշեց՝ հավելելով, որ հրաժարականը կլինի ապրիլի վերջին:
Խոսելով ընտրություններից հետո հնարավոր կոալիցիաներ կազմելու մասին՝ խմբակցության ղեկավարն ասաց, որ դեռ վաղ է այդ թեմային անդրադառնալու համար. «Նախ պետք է հասկանալ, թե ինչպես է ձևավորվում խորհրդարանը: Ինչ ուժերից է այն բաղկացած լինելու: Հայտ ներկայացնելը մի բան է, խորհրդարան անցնելը՝ մեկ: Կտեսնենք, թե որ ուժերն են անցնում խորհրդարան, ըստ այդմ, եթե անհրաժեշտություն լինի, կխոսենք»:
Դիտարկմանը, որ կան քննարկումներ՝ իշխող ուժն այս անգամ չի անցի 50 տոկոսի շեմը և չի կազմի մեծամասնություն խորհրդարանում, Լիլիթ Մակունցն ասաց, որ չի ցանկանում ենթադրություններ անել. «Եթե հետևենք սոցիոլոգիական հարցումների, պատկերը մի փոքր այլ է: Սպասենք ու կտեսնենք, թե ինչ որոշում է կայացնում ՀՀ քաղաքացին: