Այսօր Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, սկսվել է Ռոբերտ Քոչարյանի և Արմեն Գևորգյանի գործով դատական նիստը:
Դատական նիստին ներկա չէ ամբաստանյալ Ռոբերտ Քոչարյանը: Վերջինիս պաշտպան Հայկ Ալումյանը նշեց, որ բժիշկի ցուցումով Քոչարյանը կորոնավիրուսի թեստ է հանձնել, քանի որ նրա մերձավորներից մեկի մոտ կորոնավիրուսի թեստի պատասխանը եղել է դրական: Ալումյանը հավելեց, որ եթե դատարանը գտնի՝ առանց Ռոբերտ Քոչարյանի հնարավոր չէ նիստը շարունակել, ապա ամբաստանյալը կներկայանա նիստին, սակայն դեպքերի զարգացման պատասխանատուն լինելու է դատարանը:
Գործով դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանն էլ նշեց, որ ցանկանում է տեսնել բժշկական ցուցումը, ըստ որի՝ անհրաժեշտ է եղել Քոչարյանի կորոնավիրուսի թեստի հանձնումը: Դատավոր Աննա Դանիբեկյանն ընդմիջում հայտարարեց՝ փաստաթղթերը դատախազին փոխանցելու նպատակով:
Նշենք, որ Քոչարյանը մեղադրվում է մոտ 3 միլիոն դոլար կաշառք ստանալու, իսկ Գևորգյանը՝ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելու համար:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 6-ին դատարանը որոշում կայացրեց Մարտի 1-ի գործով Ռոբերտ Քոչարյանի, նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներ Սեյրան Օհանյանի, Արմեն Գեւորգյանի եւ Յուրի Խաչատուրովի նկատմամբ քրեական հետապնդումը ՀՀ ՔՕ 300.1 հոդվածով դադարեցնել՝ հանցագործության դեպքի բացակայության հիմքով: