Նոր տեսակի կորոնավիրուսի առանձնահատկությունները դեռ լիովին չբացահայտված և չուսումնասիրված, բժիշկները սկսեցին առնչվել նաև վիրուսի մուտացիաներին։ Վերջին շրջանում մասնագետները խոսում են հիվանդության բրիտանական, հարավաֆրիկյան և այլ շտամների մասին։ Բրիտանական շտամն, օրինակ, բացահայտվել է, որ ավելի շատ է տարածվում մարդկանց շրջանում։ Այն հայտնաբերվել է գրեթե 120 երկրներում։
Ապրիլի 1-ին Հայաստանի առողջապահության նախարարությունը հայտնեց՝ բրիտանական շտամը շրջանառվում է նաև Հայաստանում։ Մարտի 18-ին 12 անձանցից վերցված նմուշից 10-ի դեպքում հետազոտությունը հաստատել էր բրիտանական շտամի առկայությունը։
Իսկ արդյոք նոր շտամը վարակում է նաև երեխաներին և լինելով շրջանառության մեջ կարող է նկատվել նրանց մոտ․ այս հարցի վերաբերյալ հանդիպում ենք տարբեր հետազոտությունների: Մի դեպքում ասվում է, որ սա ավելի հաճախ հենց երեխաներին է վարակում եւ առավել վտանգավոր է նրանց համար, մյուս դեպքում նշվում է, որ բրիտանական շտամով երեխաները գրեթե չեն վարակվում:
ՀՀ առողջապահության նախարարության մանկաբուժության հարցերով խորհրդատու Սերգեյ Սարգսյանի խոսքով՝ երեխաներն, իհարկե, հնարավոր է վարակվեն նոր շտամով:
«Կան եզակի հաղորդագրություններ միջազգային մամուլում, որ նոր շտամը ավելի վտանգավոր է երեխաների համար, բայց նաև կան հրապարակումներ ճանաչված գիտական հանդեսներում, ըստ որոնց նոր շտամի դրսևորումները երեխաների շրջանում չեն տարբերվում նախորդ շտամների դրսևորումներից: Դրա մասին է մասնավորապես հայտարարել նաև Բրիտանիայի մանկաբուժության և երեխաների առողջության Թագավորական քոլեջի նախագահը»,- ասաց Սերգեյ Սարգսյանը:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ևս, ըստ նրա, հետևում է իրավիճակին, բայց այսօրվա դրությամբ դեռ չունի հավաստի տեղեկատվություն երեխաների համար շտամն ավելի վտանգավոր լինելու մասին:
«Մենք ևս վերլուծում ենք հայաստանյան վիճակագրությունը և փորձում ենք հասկանալ՝ արդյոք նոր շտամի շրջանառության պայմաններում երեխաները ավելի հաճախ են հիվանդանում: Սակայն երեխաների տեսակարար կշիռը բոլոր ՊՇՌ եղանակով հաստատված դրական դեպքերի նկատմամբ չի մեծանում: Այսպես, երեխաների ՊՇՌ հաստատված դեպքերի քանակը անցած տարվա մարտից մինչ այսօր կազմել է 8468, ինչը ընդհանուր վարակվածների 4,2%-ն է: Եթե համեմատենք մարտի տվյալները (երբ արդեն առանձնացվել էր Հայաստանում բրիտանական շտամը), ապա երեխաների շրջանում մարտին գրանցված դեպքերի թիվը կազմել է 919, ինչը մարտի ընդհանուր դեպքերի նկատմամբ կազմել է նույն 4.2%, այսինքն հիվանդացածների շրջանում երեխաների մոտ հիվանդությունը ախտորոշվում է նույն հաճախականությամբ, ինչ և ամբողջ 2020 թվականին, ու մենք չենք տեսնում միտում, որ նոր շտամը կամ շտամները հարաբերականորեն ավելի շատ են վարակում հատկապես երեխաների»,- ընդգծեց մասնագետը։
Հաշվի առնելով, որ երեխաների մոտ հիվանդությունների մեծ մասը ոչ ծանր է ընթանում և առանձնահատուկ բուժում չի պահանջվում, երեխաները հիմնականում բուժվում են տանը: Բուժհաստատություններում ներկայումս գտնվում է կորոնավիրուսով վարակված մոտ 30 երեխա, հիմնականում «Արաբկիր», «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոններում։ «Մուրացան» հիվանդանոցում բուժում են ստանում մինչեւ մեկ տարեկան երեխաները։ Այլ կովիդ-կենտրոններում երբեմն բուժում են ստանում նաև դեռահասներ։
Կովիդի հետ կապված մանկական մահճակալների խնդիր դեռևս չկա, սակայն մասնագետը շեշտում է՝ կորոնավիվիրուսի հետ համեմատած, հիմա, հատկապես աճ է նկատվում այլ տարբեր վիրուսային հիվանդությունների առումով, համապատասխանաբար ավելացել է նաև դրանցով պայմանավորված հիվանդանոցային դիմելիությունը: Եղել են նաև երեխաներ, որոնց մոտ քովիդը զուգակցվել է տարբեր շնչառական, աղիքային վարակներով:
«Շուրջ 110 երեխայի մոտ և զարգացել է կովիդի հետ համակցված բազմահամակարգային բորբոքային հիվանդություն կամ Կավասակի-նման հիվանդություն: Աշխարհում չկան տվյալներ այն մասին, որ նոր շտամը ավելի հաճախ է առաջացնում Կավասակի-նման հիվանդություն: Մեր տվյալները ևս թույլ չեն տալիս պնդելու, որ նոր շտամը ավելի հաճախ է առաջացնում այն: Մենք ուշի ուշով հետևում ենք միջազգային հետազոտություններին այդ առումով ևս»,- ասաց մասնագետը: Ինչ վերաբերվում է երեխաների շրջանում նոր բրիտանական շտամի առկայությանը, ապա մինչ այսօր ուսումնասիրվել են միայն մեծերից վերցված շտամները, սակայն Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ հետազոտությունների հաջորդ փուլում կուսումնասիրվեն նաև երեխաների նմուշները:
«Առ այսօր երեխաների շրջանում քովիդը ավելի հազվադեպ է հանդիպում և ընդհանուր առմամբ ավելի թեթև է ընթանում, իրենք ինֆեկցիայի հիմնական տարածողներ չեն լինում, ի տարբերության այլ վիրուսների, օրինակ՝ գրիպի և քովիդի հետ համեմատ, երեխաները գրիպը ավելի բարդ են տանում և հանդիսանում են վարակի տարածման հիմնական աղբյուր»,- հավելեց նա։
ՀՀ առողջապահության նախարարության մանկաբուժության հարցերով խորհրդատուն ևս մեկ անգամ կարևորում է՝ որպեսզի երեխաները խուսափեն վիրուսով վարակվելուց պետք է հետևեն անվտանգության պարզ և հանրահայտ կանոններին։ Կարևոր է դրան հետևել նաև դպրոցում։