Արցախին 4 մլրդ 67 մլն դրամ կհատկացվի՝ կոմունալների սուբսիդավորման եւ աշխատանքի խրախուսման ծրագրերի համար. Առաքելյան
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշեց պահուստային ֆոնդից Արցախի Հանրապետությանը 4 մլրդ 67 մլն դրամ դրամաշնորհ տրամադրել՝ ԱՀ քաղաքացիների կոմունալ վճարների սուբսիդավորման նպատակով եւ աշխատանքի խրախուսման ծրագրի շրջանակներում:
Հարցը զեկուցող ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը նշեց, որ այս ծրագիրը դեռ պատերազմի ընթացքում էին սկսել. «Սեպտեմբերից Արցախում կոմունալ վճարումների փոխհատուցում է իրականացվում Կառավարության կողմից: Սրա շրջանակներում ամբողջ 2021-ին շարունակվելու է սուբսիդավորումը, եւ սրա շրջանակներում իրականացնում ենք հերթական դրամաշնորհը»:
Նաեւ 2021 թվականի հունվարից Արցախում իրականացվում է աշխատանքի խրախուսման ծրագիր. «Ոչ պետական ընկերությունների կողմից եկամտային հարկի փոխհատուցման ծրագիր է իրականացվում: Սրա շրջանակներում հունվար-փետրվար ամիսների համար 420 մլն-ի դրամաշնորհի հատկացում է եղել: Այս ծրագիրն արդեն մի փոքր արդյունք է տվել. մարտ ամսին փետրվարի համեմատ Արցախում մոտ 600 աշխատատեղ է ստեղծվել: Հետպատերազմական վիճակում, կարծում եմ, բավականին մեծ ձեռքբերում է»: