ԵՄ-ն առաջարկում է դադարեցնել Բելառուսի հետ օդային հաղորդակցությունը. մի շարք ուղղություններ արդեն իսկ փակ են
«Բելավիա» բելառուսական ավիաընկերությունը 2021 թվականի մայիսի 25-ից հոկտեմբերի 30-ը կդադարեցնի թռիչքները դեպի Փարիզ և Լոնդոն, քանի որ Ֆրանսիայի և Մեծ Բրիտանիայի իշխանություններն արգելել են բելառուսական օդանավերին օգտագործել իրենց օդանավակայանները, տեղեկացնում է interfax-ը:
Լիտվայի կառավարության նմանատիպ որոշման պատճառով 2021 թվականի մայիսի 25-ից հունիսի 26-ը կդադրեցվեն «Բելավիայի» չվերթները նաև դեպի Լիտվա:
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին նույնպես որոշում է կայացրել դադարեցնել օդային հաղորդակցությունը Բելառուսի հետ:
Մայիսի 24-ի երեկոյան ԵՄ գագաթնաժողովը առաջարկել է, որ Եվրամիության խորհուրդը քայլեր ձեռնարկի ու փակի միության օդային տարածքը և օդանավակայանները բելառուսական ավիաընկերությունների համար, եվրոպական ավիափոխադրողներին էլ կոչ է արել չիրականացնել թռիչքներ Բելառուսի վրայով:
Մայիսի 25-ի առավոտյան Finnair-ը և Air France-ը հայտարարեցին Բելառուսով թռիչքների դադարեցման մասին, երկուշաբթի երեկոյան՝ Lufthansa-ն, ավելի շուտ՝ մայիսի 24-ին էլ, նման որոշումներ կայացրին լատվիական Air Baltiс ավիաընկերությունը, հունգարական Wizz Air-ը և լիտվական Avia Solutions Group-ը:
Եվրոպական խորհուրդն էլ ակնկալում է, որ Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպությունը (ICAO) անհապաղ կհետաքննի Մինսկի միջադեպը:
Եվրոպական պետությունների բոյկոտը կապված է մայիսի 23-ին Աթենքից Վիլնյուս թռչող Ryanair ինքնաթիռի միջադեպի հետ: Օդանավում ռումբի մասին տեղեկության պատճառաբանությամբ ինքնաթիռը Մինսկում հարկադիր վայրէջք կատարեց: Ստուգումներից պայթուցիկ սարք չհայտնաբերվեց, բայց երկու ուղևորի՝ բելառուս ընդդիմադիր լրագրող Ռոման Պրոտասևիչին և նրա ընկերուհուն՝ Ռուսաստանի քաղաքացի Սոֆյա Սապեգային, Բելառուսի անվտանգության ուժերը բերման ենթարկեցին: