Եվրոպան վճռական է Ryanair ինքնաթիռի միջադեպի համար Բելառուսին պատժելու հարցում. 3 մլրդ եվրո օգնությունը սառեցվում է
Եվրախորհրդարանի նախագահ Դեյվիդ Սասոլին երկուշաբթի Բրյուսելում կայացած ԵՄ գագաթնաժողովում կարևորել է ԵՄ վճռական և միասնական պատասխանը Բելառուսում Ryanair-ի միջադեպին:
ԵՄ երկրների ղեկավարները կոչ են արել նոր տնտեսական պատժամիջոցներ կիրառել Բելառուսի դեմ, ինչպես նաև պատժամիջոցներ ընդունել Բելառուսի ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց նկատմամբ, որոնք կապ ունեն միջադեպի հետ:
Եվրահանձնաժողովն արդեն արել է առաջին քայլը. սառեցնում է Բելառուսի համար ներդրումային երեք միլիարդ եվրո օգնությունը, քանի դեռ հանրապետությունը «չի դարձել ժողովրդավարական»: Այս մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը, հայտնում է Reuters-ը:
ԵՄ երկրների ղեկավարները պահանջում են նաև անհապաղ ազատ արձակել բելառուսական ընդդիմության ակտիվիստ և բլոգեր Ռոման Պրոտասևիչին, ինչպես նաև նրա ընկերուհուն՝ Ռուսաստանի քաղաքացի Սոֆյա Սապեգային:
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել է, որ սատարում է Բելառուսի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու Եվրամիության կոչին: