Միսը գյուղում են վաճառել. սիբիրյան խոցի կասկածով Գյումրու ինֆեկցիոնում են Իսահակյանի բնակիչները
Սիբիրյան խոց նախնական ախտորոշմամբ Գյումրու ինֆեկցիոն հիվանդանոցը 5 մարդու հունիսի 30-ին, ևս 2-ին հուլիսի 1-ին է ընդունել: Բոլորին Իսահակյան գյուղից բուժօգնության է տեղափոխել շտապօգնության ծառայությունը:
2 կին, 5 տղամարդ. համագյուղացիներ են, կենդանիներին մորթել, միսը և՛ իրենք են օգտագործել, և՛ վաճառել: Դատելով հիվանդանոց տեղափոխվածների մարմնի վրա առկա վերքերից, ըստ ինֆեկցիոն հիվանդանոցի տնօրեն Աստղիկ Բեյբությանի, 10-ը օր առաջ տեղի ունեցածի մասին է խոսքը: Տեսել են, որ անասունի վիճակը նորմալ չէ, չեն թողել սատկի, մորթել են:
«Բոլորի մոտ սիբիրյան խոցի մաշկային ձևն է դրսևորվել, ախտորոշումը նախնական է, լաբորատոր հետազոտության պատասխանները դեռ պատրաստ չեն: Հիվանդները կմնան հիվանդանոցում այնքան ժամանակ, մինչև վերքերը լրիվ լավանան, քանի որ համարվում է հատուկ վտանգավոր վարակ: Մի մասի մոտ արդեն սպիացող վերքեր են, մի մասի մոտ թարմ են»,- ՀԺ-ի հետ զրույցում ասաց ինֆեկցիոնի տնօրենը:
Մեկ օջախի մասին չէ խոսքը, մի քանի կով է մորթվել, վարակվածները տարբեր ընտանիքներից են: Լաբորատոր քննության արդյունքները, ըստ ՀՎԿԱԿ Շիրակի մարզային մասնաճյուղի ղեկավար Վարդան Ոռուտյանի, պարզ կլինեն վաղը կեսօրին:
Անասունները սիբիրյան խոցի դեմ պարտադիր պատվաստում պետք է ստանան: Իսահակյանի համայնքապետ Արտավազդ Արսենյանն ասում է, որ այդ մասով խնդիր լինել չի կարող. գյուղում բոլոր անասունները պատվաստված են: Հնարավոր է՝ վարակը հողից անցած լինի:
«Տարին չորային է, խոտ չկա, երևի արածելու ժամանակ հող են կերել, հողի մեջ էլ կան էդ բացիլները, անցել են անասուններին»,- ասաց համայնքապետը:
Մասնագետները սա չեն բացառում, քանի որ սիբիրյան խոցի բացիլը հարյուրավոր տարիներ կարող է մնալ հողի մեջ և ի հայտ գալ:
Շիրակի մարզում սիբիրյան խոցի դեպք վերջին անգամ աննախադեպ ծավալով գրանցվել է 2004 թվականին: Այգաբացի խոշոր եղջերավորներն էին անկել: Կենդանիներին հատուկ փոսում այրել են, տարածքը քլորապատել, հողով ծածկել, բետոնալցում իրականացրել: «Բայց կարող է 100 տարի հետո էդ միկրոբները էլի հողից դուրս գան, տարածվեն»,- նշում է ՀՎԿԱԿ մասնագետը:
Իսահակյանում ևս կենդանիներին այրել են, գյուղացիներն ինքնակամ միսն էլ, կենդանիներին էլ հանձնել են պատասխանատուներին: Այստեղ սիբիրյան խոց մեկ էլ 80 տարի առաջ է հայտնաբերվել:
«Հունիսի 30-ին 800 կգ-ից ավելի միս ենք հավաքել, մեր ներկայությամբ այրել, գյուղացիները, որոնք էդ մորթից միս էին վերցրել կանխիկ կամ ապառիկ, բերեցին, միսը տվեցին: Հիմնականում գյուղում են վաճառել, հավաքած մսի քանակից կարելի է դատել, որ մոտ 100 տոկոս վաճառք հենց գյուղում էլ իրականացվել է»,- ընդգծեց Վարդան Ուռուտյանը:
Այս պահին Գյումրու ինֆեկցիոնը նոր հիվանդներ Իսահակյանից չի ընդունել, արդեն հոսպիտալացվածների մոտ լուրջ խնդիրներ չկան: