Թիմային խաղի որակը շատ է բարձրացել և դեռ շարունակելու է բարձրանալ. Հենրիխ Մխիթարյան
Աշխարհի 2022թ.-ի ընտրական փուլի Հյուսիսային Մակեդոնիա - Հայաստան խաղից առաջ տեղի է ունեցել Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Խոակին Կապառոսի և թիմի ավագ Հենրիխ Մխիթարյանի մամուլի ասուլիսը:
Մխիթարյանը, մասնավորապես նշել է, որ հավաքականի նպատակը վաղվա խաղում հաղթանակն է: Թիմի ավագի խոսքերով հավաքականը հաղթողի հոգեբանություն է ձեռք բերել Ազգերի լիգայի վերջին խաղարկությունում՝ դառնալով խմբի հաղթող, և դա շարունակվեց ու թիմը երեք անընդմեջ հաղթանակով մեկնարկեց նաև աշխարհի առաջնության ընտրական փուլում: «Տղաների մոտ շատ բան է փոխվել, բացի հաղթողի հոգեբանություն ձեռք բերելուց նրանք հավատ են ձեռք բերել իրենց ուժերի նկատմամբ, ինչը շատ կարևոր է: Բացի այդ, շատ է բարձրացել թիմային խաղի որակը, որը շարունակելու է բարձրանալ»,- նշել է Մխիթարյանը:
Մխիթարյանը բաց թողեց հավաքականի վերջին հանդիպումները, բայց առանց նրա գտնվեցին խաղացողներ, որոնք կարողացան թիմն իրենց հետևից տանել: «Հուսամ՝ հետագա խաղերում նույնը կլինի, տղաները կկարողանան պատասխանատվություն վերցնել, թիմն իրենց հետևից տանել, քաի որ բազմիցս նշել եմ՝ ոչ թե մեկ-երկու ֆուտբոլիստ պետք է առանցքային դեր խաղա, այլ բոլորը պետք է իրենց վրա պատասխանավտություն վերցնեն: Ցավոք, վաղն առանցքային երեք ֆուտբոլիստներ չեն խաղա՝ Վարազդատ Հարոյանը, Տիգրան Բարսեղյանն ու Խորեն Բայրամյանը, բայց, վստահ եմ, ովքեր խաղան, կկարողանան իրենց դրսևորել ու օգուտ տալ հավաքականին»,- եզրափակել է Մխիթարյանը:
Խոակին Կապառոսը գովեստի խոսքեր հղեց Մակեդոնիայի հավաքականի հասցեին, որը ամռանը մասնակցեց Եվրո-2020-ի խմբային փուլին: Իսպանացի մասնագետը նշեց, որ Մակեդոնիայի հավաքականին կարելի է որպես օրինակ ունենալ, քանի որ նրանք ցույց տվեցին, որ փոքր ռեսուրսներով կարելի է մեծ առաջնությունների մասնակցել: «Մենք թիմային խաղ ենք խաղում: Հենոն շատ մեծ ֆուտբոլիստ է, բայց գիտի, որ իր տաղանդը պետք է ծառայեցնի ի շահ թիմի, ու դա կարող է բարելավել մեր խաղը: Սա է մեր հիմնական գաղափարը վաղվա խաղում»,- նշեց Կապառոսը: Նա նշել է, որ որակազրկված ֆուտբոլիստներին փոխարինողներին գտնելու համար դեռ մեկ մարզում կա, և այդ մարզումից հետո կորոշի, թե ովքեր են խաղալու Մակեդոնիայի դեմ:
Վերջում Կապառոսը նաև անդրադարձել է մրցակցի կազմում տեղի ունեցած մարզչական փոփոխությանը. «Չեմ կարծում, որ Մակեդոնիայի հավաքականի խաղը կտրուկ փոփոխություններ կունենա, թեև նոր մարզիչ ունի: Նրանք կարող են խաղալ թե՛ 4, թե՛ 5 պաշտպաններով, երիտասարդական հավաքականը, որից եկել է մարզիչը, ևս խաղացել է այդ խաղաոճով: Ամեն դեպքում, մենք գործ ենք ունենալու շատ ուժեղ մրցակցի դեմ»,- նշել է իսպանացի մարզիչը: