Այսօր Կառավարության նիստի ժամանակ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հայտնեց, որ կորոնավիրուսի «Դելտա» շտամի տարածմամբ պայմանավորված՝ Հայաստանում գրանցվել է մահացության ու հիվանդության ծայրահեղ ծանր ընթացքի ավելացում։
«Եթե անցյալ տարի մենք ունենում էինք 764 դրական դեպք, հոսպիտալացման տոկոսը կազմում էր շատ ավելի նվազ, քան հիմա։ Սա ի՞նչ է նշանակում։ Նույն ցուցանիշի պարագայում մենք զբաղեցնում ենք շատ ավելի շատ մահճակալներ, և մեր մահճակալային ֆոնդը շատ ավելի արագ է սպառվում»,- ասաց Ավանեսյանը։
Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն էլ իր հերթին բոլորին հորդորեց պատվաստվել:
«Դուք երևի գիտեք, թե ես ինչքան եմ պայքարել ու պայքարում, որ տնտեսությունն ազատ գործի։ Բայց այս թվերն առաջացնում են շատ մեծ մտավախություն: Եթե հասարակության ու բիզնեսի վարքագծում էական փոփոխություններ չլինեն, ապա հավանական է, որ առողջապահական համակարգը չկարողանա այլևս դիմանալ քովիդով հիվանդների ճնշմանը։ Եվ ստիպված կլինենք որոշակի սահմանափակումների գնալ։ Ես ուզում եմ կոչ անել բոլոր գործարարներին, աշխատողներին կողքի դնել այս պահպանողական մոտեցումը, լինել առաջադեմ ու գնալ պատվաստվելու։ 21-րդ դարում պահպանողական լինելը շատ հաճախ վնաս է տալիս, պետք է գնալ, պատվաստվել։ Մենք պատվաստված մարդկանց քանակով աշխարհում վատ տեղերում ենք և սկսում ենք տարբեր ռեյտինգներում կարմիր զոնաներում լինել, ինչը նշանակում է, որ տնտեսական ակտիվությունը կարող է թուլանալ։ Իսկ դա մեր այսօրվա մարտահրավերների պայմաններում մեզ պետք չէ»,- ասաց Քերոբյանը։