Հայաստան են վերադարձել 5 հայ ռազմագերիներ։ Նրանց «Էրեբունի» օդանավակայանում դիմավորել են Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, Արցախում ռուս խաղաղապահների նախկին հրամանատարներ Ռուստամ Մուրադովը, Միխայիլ Կոսաբոկովը և ՌԴ խաղաղապահ ուժերի ներկայիս հրամանատար Գենադի Անաշկինը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, Հայաստան են վերադարձել Մելս Կարապետի Ամբարդանյանը, Ռաֆիկ Ռոբերտի Կարապետյանը, Ժորա Վանոյի Մանուկյանը, Սեդրակ Սամվելի Սողոմոնյանը, Հովսեփ Ռոբերտի Մանուկյանը:
Նրանք տեղափոխվել են բուժզննության։
Հիշեցնենք՝ ռազմագերիների այս խմբից Մելս Ամբարդանյանը, Ռաֆիկ Կարապետյանը և Սեդրակ Սողոմոնյանն այս տարվա հուլիսի 23-ին Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանի կողմից դատապարտվել էին 6 տարվա ազատազրկման:
Այս դատավարությունից մեկ օր առաջ՝ հուլիսի 22-ին, նույն պատժաժամկետով դատապարտվել էր վերադարձած ռազմագերիներից Ժորա Մանուկյանը: Նա Բաքվի դատարանի որոշմամբ՝ մյուսների նման պատիժը կրում էր առավելագույն անվտանգության բանտում:
Իսկ վերը նշված 5 ռազմագերիներից Հովսեփ Մանուկյանը 6 տարվա ազատազրկման էր դատապարտվել այս դատավարություններից մի քանի օր անց՝ հուլիսի 29-ին:
Նրանց բոլորի նկատմամբ Ադրբեջանը շինծու քրեական գործեր էր կազմել: Կեղծ մեղադրանքներ կառուցելով՝ Բաքուն հայտարարել էր, թե Հայաստանի քաղաքացիներից բաղկացած խումբը Ադրբեջանի տարածքում իրականացրել է պայթյուններ, հրդեհներ և այլ ահաբեկչական գործողություններ՝ ստեղծելով մարդկանց մահվան սպառնալիք: Մեղադրող դատախազները հայ զինծառայողների համար պահանջում էին 7 տարվա ազատազրկում և բռնի արտաքսում պատժի կրումից հետո: