Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանը հրապարակել է շիրակցի ևս 13 ռազմագերիների շինծու գործով դատավճիռը։ Ըստ այդմ՝ նրանցից յուրաքանչյուրը դատապարտվել է 6-ական տարվա ազատազրկման: Համաձայն դատավճռի՝ պատժի կրումից հետո նրանք կարտաքսվեն Ադրբեջանից։
Ռազմագերիների այս խմբում են Ռաֆիկ Կարապետյանը, Գուրգեն Գալոյանը, Հրայր Թադևոսյանը, Վաղարշակ Մալոյանը, Սասուն Եղիազարյանը, Արսեն Վարդանյանը, Վահագն Բաղրիկյանը, Սեդրակ Սողոմոնյանը, Արմեն Դիլանյանը, Մանուկ Մարտոյանը, Մելս Ամբարդարյանը, Անդրանիկ Միքայելյանը և Ֆելիքս Գրիգորյանը:
Պաշտոնական Բաքուն նրանց մեղադրում է նույն շինծու հանցանքներում՝ իբր ահաբեկչական հարձակումների և նման հանցագործությունների մեջ։
Պատժի կրման մեկնարկ է համարվել 2020 թվականի դեկտեմբերի 13-ը։
Դատական նիստը նախագահել է դատավոր Ազադ Մաջիդովը: Հայտարարվել է դատաքննության ավարտի մասին, այնուհետ ելույթ է ունեցել դատախազը:
Նա պահանջել է մեղավոր ճանաչել խմբի բոլոր անդամներին և դատապարտել 7-ական տարվա ազատազրկման, ինչից հետո բռնի արտաքսել երկրից:
Հիշեցնենք՝ այս 13 հայ ռազմագերիները ևս Խծաբերդ-Հին Թաղեր հատվածում գերեվարված շիրակցի զինվորականների խմբից են:
Նրանց մեծ մասը մեղադրվում է Արցախում հայկական ահաբեկչական զինված խմբի կազմում մարտերին մասնակցելու, Ադրբեջանի Հանրապետության պետական սահմանը ապօրինի հատելու, Ադրբեջանի տարածքում պայթյուններ, հրդեհներ և այլ ահաբեկչական գործողություններ ծրագրելու մեջ:
Երեկ էլ Բաքվի դատարանը 6-ական տարվա ազատազրկման դատապարտեց այս նույն խմբի մյուս մասին՝ դարձյալ 13 հայ ռազմագերիների: Նրանք էին Հայկազ Հովհաննիսյանը, Վարազդատ Մանուկյանը, Դավիթ Ստեփանյանը, Լևան Թոսունյանը, Արթուր Բաղդասարյանը, Սերոբ Ավագյանը, Վարազդատ Հարությունյանը, Ժորա Մանուկյանը, Հրայր Հերաբյանը, Նարեկ Գասպարյանը, Գրիգոր Կյուրեղյանը, Աշոտ Գևորգյանը և Մարտին Աղրամանյանը:
Ավարտված է նաև 14 հայ ռազմագերիներից կազմված մեկ այլ խմբի դատաքննությունը, օրերս կհրապարակվի նաև նրանց դատավճիռը:
Եվս 26 ՀՀ քաղաքացիներ արդեն իսկ Ադրբեջանում դատապարտվել են տարբեր հոդվածներով: