Լեհաստանի հետ Բելառուսի սահմանին մի քանի հարյուր միգրանտ է հավաքվել. Վարշավան զորքն է բերել այնտեղ (լուսանկարներ)
Երկուշաբթի օրը հարյուրավոր փախստականներ հավաքվել էին Բրուզգի-Կուզնիցա սահմանային անցակետում՝ լեհ-բելառուսական սահմանին:
Մինսկի և նրա արևմտյան հարևանների միջև միգրացիոն ճգնաժամի սկզբից ի վեր այստեղ փախստականների նման հոսք չի եղել: Բելառուսի իշխանությունները հերթական անգամ Վարշավային մեղադրում են անմարդկայնության մեջ:
Լեհաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ պատրաստ է և կարող է սահմանը պաշտպանել՝ այնտեղ բերելով զորքը:
297.jpg (72 KB)
Ամեն ինչ սկսվեց, երբ նոյեմբերի 8-ի առավոտյան Լեհաստանի պաշտպանության նախարարությունն օդից արված կադրեր էր հրապարակել, որտեղ երևում է, որ հարյուրավոր մարդիկ կուտակվել են Կուզնիցայի անցակետում (անցակետ լեհական կողմում): Լեհաստանի ռազմական գերատեսչության ղեկավար Մարիուշ Բլաշչակը հայտնել է, որ ավելի քան 12 հազար զինվոր մարտական պատրաստականության է բերվել և անցել հերթապահության:
«Մենք պատրաստ ենք պաշտպանել Լեհաստանի սահմանը»,- գրել է նա «Թվիթեր»-ում։ Հաղորդվել է նաև, որ Լիտվան նույնպես զորքեր է ուղարկում Լեհաստանի հետ սահման։
Լեհաստանի կառավարությունը երեկ արտակարգ խորհրդակցություն է անցկացրել սահմանին տիրող իրավիճակի վերաբերյալ։
298.jpg (51 KB)
Կադրն արված է տեսահսկող սարքից
Ավելի վաղ սոցցանցերում տեսանյութ էր հայտնվել, որում միգրանտները՝ իրենց իրերով, ավտոմայրուղու երկայնքով շարժվում են դեպի Լեհաստանի սահման՝ համազգեստով մարդկանց ուղեկցությամբ։
Ըստ լրատվամիջոցների՝ միգրանտները սահմանամերձ անտառներում են տեղակայվել (այդ մասին են վկայում հենց փախստականների կողմից արված տեսանյութերը)։
BBC-ն գրում է, որ նոյեմբերի 8-ի ցերեկը միգրանտները փորձել են կտրել ցանկապատի փշալարերը, ինչպես նաև այն վնասել գերաններով։ Լեհ սահմանապահները նրանց դեմ արցունքաբեր գազ են կիրառել։
299.png (49 KB)
Կադրն արված է տեսահսկող սարքերից
Հենց այս քայլից հետո պաշտոնական Մինսկը սկսեց Վարշավային մեղադրել միգրանտների նկատմամբ վատ վերաբերմունքի մեջ։ Բելառուսի պետական սահմանային կոմիտեն հայտարարել է, որ «Լեհաստանի իշխանությունների անտարբերությունն ու անմարդկային վերաբերմունքը փախստականներին դրդել են նման հուսահատ քայլի»։
«Բելառուսական կողմը ձեռնարկում է անհրաժեշտ միջոցներ՝ ապահովելու միջազգային կապի ուղիների անխափան աշխատանքը, ինչպես նաև ավտոմայրուղու երկայնքով շարժվող մարդկանց անվտանգությունը»,- ասվում է գերատեսչության հաղորդագրության մեջ:
Վարշավան էլ, իր հերթին, մեղադրում է Մինսկին սադրանքի փորձի մեջ:
300.jpg (84 KB)
Ըստ ԵՄ իշխանությունների՝ Բելառուսը հիբրիդային պատերազմ է վարում՝ փախստականներ վերցնելով Մերձավոր Արևելքից և ուղարկելով Լիտվա և Լեհաստան։ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն բազմիցս պատասխանել է, որ պատժամիջոցների սահմանումից հետո Մինսկը գումար չունի միգրանտների խնդիրը լուծելու համար։
Ավելի վաղ Ֆրանսիան Լուկաշենկոյի հարազատներին մեղադրել էր Թուրքիայով և ԱՄԷ-ով անօրինական միգրացիա կազմակերպելու համար, իսկ Գերմանիայի ՆԳՆ-ն (2021-ին Բելառուսով այստեղ մոտ 4 հազար անօրինական միգրանտ է հասել) կատարվածում տեսնում է «Մոսկվայի ձեռքը»։
301.jpg (75 KB)
Հոկտեմբերի 28-ին Բելառուսի խորհրդարանի պատգամավոր Անդրեյ Սավինիխը հաստատել է, որ բելառուսական տուրիստական գործակալությունները և ԱԳՆ-ն վիզաներ են տրամադրում Մերձավոր Արևելքի և Աֆրիկայի երկրների այցելուներին։
Ճիշտ է, խոսքը ոչ թե միգրանտների, այլ «սովորական զբոսաշրջիկների» մասին է, պարզաբանել է Սավինիխը:
Խնդիրն այստեղ նրանում է, որ Բելառուսի նշած «սովորական զբոսաշրջիկների» մեծ մասը հետո փորձում են իրենց ցանկությամբ հատել Լեհաստանի ու Լիտվայի հետ սահմանը։
302.jpg (54 KB)303.jpg (61 KB)305.jpeg (129 KB)306.jpg (118 KB)