Իրավական գործընթաց է, պետք է հասկանալ, թե ինչպես են գերիները հայտնվել Ադրբեջանում. Աղաջանյան
Ադրբեջանցիների կողմից մեր հայրենակիցներին գերեվարելու փաստի առնչությամբ իրավական գործընթաց սկսելն ու քննելը, թե ինչ պայմաններում են նրանք գերի ընկել, նորմալ գործընթաց է և որևէ անձի կամայական ցանկության հարց չէ։
Այսօր խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ հայտարարեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը՝ անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, որ ժամանակն է գերեվարվածության յուրաքանչյուր դեպք պատշաճ ձևով հետաքննել. «ՀՀ ԶՈՒ-ում ծառայություն անցնող յուրաքանչյուր անձ ունի պարտականություններ: Եվ պետք է հստակ բոլոր դեպքերով քննություն լինի: Ի՞նչ է նշանակում գերի ընկնել, ի՞նչ հանգամանքներում: Զինվորական կանոնակարգերը հստակ սահմանում են, թե որ դեպքում գերի ընկնելը չի համարվում հանցագործություն: Եվ յուրաքանչյուր դեպքում մենք պետք է քննենք՝ այդ դեպքի՞ հետ գործ ունենք, թե՞ ոչ»:
Աղաջանյանը վստահեցրեց՝ Հայաստանը նախկինում էլ ամեն ինչ արել է ու հիմա էլ անելու է՝ գերեվարված հայրենակիցներին օր առաջ հայրենիք վերադարձնելու համար:
«ՀՀ-ն ինչպես նախկինում, այնպես էլ այսուհետ ամեն ինչ անում էր և անելու է, որպեսզի մեր գերեվարված հայրենակիցներն օր առաջ վերադառնան հայրենիք: Բայց և միաժամանակ պետք է գիտակցենք, որ սա իրավական պետություն է, և որոշակի իրավական գործընթացներ պետք է տեղի ունենան, որպեսզի հանրությունը, պատկան մարմինները պատկերացում կազմեն, թե ինչ պայմաններում և ինչ գործընթացների արդյունքում են մեր հայրենակիցները հայտնվել այդ կարգավիճակում»,- ասաց Աղաջանյանը: