Որ հավաքականներն են նվաճել ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության ուղեգրեր
2022 թվականին Քաթարում կայանալիք ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնության որակավորման փուլը շարունակվում է: Նախատեսվող 32 ուղեգրերից 13-ն արդեն նվաճված են, մյուս ուղեգրերի համար պայքարը կշարունակվի մինչև 2022թ. մարտի 29-ը:
Այս պահին ուղեգիր են նվաճել Քաթարը (որպես կազմակերպիչ երկիր), Գերմանիայի, Դանիայի, Ֆրանսիայի, Իսպանիայի, Խորվաթիայի, Շվեյցարիայի, Անգլիայի, Սերբիայի, Նիդերլանդների, Բելգիայի, Արգենտինայի ու Բրազիլիայի հավաքականները:
Եվրոպական գոտու խմբային փուլում երկրորդ հորիզոնական զբաղեցրած 10 հավաքականներն էլ Ազգերի Լիգայից իրենց միացած երկու հավաքականների հետ ուղեգրի համար կմրցեն 12 հավաքականներից կազմված փլեյ-օֆֆին, որտեղ կխաղարկվեն 3 ուղեգիր:
12 հավաքականներից կազմված փլեյ-օֆֆում են Պորտուգալիայի,Շոտլանդիայի, Իտալիայի Ռուսաստանի, Շվեդիայի, Ուելսի, Ուկրաինայի, Թուրքիայի, Լեհաստանի ու Հյուսիսային Մակեդոնիայի հավաքականները, ինչպես նաև Ազգերի լիգայից Ավստրիայի ու Չեխիայի հավաքականները:
Մնացած ուղեգրերն էլ կխարակեն Աֆրիկայի, Ասիայի ու Հարավային Ամերիկայի, Հյուսիսային և Կենտրոնական Ամերիկայի, Կարիբյան կղզիների ու Օվկիանիայի տարածաշրջանների երկրների հավաքականները:
Հիշեցնենք, որ «Մունդիալ 2022-ը» կմեկնարկի 2022 թվականի նոյեմբերի 21-ին Քաթարում: