ԵՄ դեսպանները հավանություն են տվել Բելառուսի դեմ պատժամիջոցների հինգերորդ փաթեթին
Եվրամիության 27 երկրների մշտական ներկայացուցիչնեըր հաստատել են Բելառուսի իշխանությունների դեմ պատժամիջոցների հինգերորդ փաթեթը
«ԵՄ դեսպաններն այսօր առավոտյան (չորեքշաբթի) իրենց հանդիպման ժամանակ հավանություն են տվել պատժամիջոցների հինգերորդ փաթեթին, որը ներառում է մոտ 25 ֆիզիկական անձի և կազմակերպության նկատմամբ պատժի սահմանում»,-TACC-ի փոխանցմամբ, ասել է ԵՄ աղբյուրը:
Դիվանագետի խոսքով, ակնկալվում է, որ որոշումը կհրապարակվի հինգշաբթի օրը ԵՄ պաշտոնական ամսագրում և ուժի մեջ կմտնի։
Նոյեմբերի 15-ին ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը հայտարարել էր, որ Բելառուսի իշխանությունների դեմ ԵՄ պատժամիջոցների հինգերորդ փաթեթը համաձայնեցվել է, այն շուտով ուժի մեջ կմտնի:
Հինգերորդ փաթեթը Մինսկի նկատմամբ ընդունված պատժամիջոցներն են՝ ԵՄ-ի տեսանկյունից ոչ ճիշտ անցկացված նախագահական ընտրությունների, 2020 թվականի օգոստոսին և դրան հաջորդած հակակառավարական ցույցերի մասնակիցների նկատմամբ կալանավորումների ու դատավարությունների համար։
Այս պատժամիջոցներն անհատական բնույթ են կրում, դրանք կիրառվել են երկրի բարձրագույն ղեկավարության, այդ թվում՝ նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի և նրա ընտանիքի անդամների, ինչպես նաև կառավարության անդամների, անվտանգության պաշտոնյաների, դատախազների, դատական և ընտրական համակարգերի ներկայացուցիչների դեմ։
Այս պահին Բելառուսի հետ կապված ԵՄ սև ցուցակում ընդգրկված է 166 անհատ և 15 կազմակերպություն։
Ինչպես ավելի վաղ հայտարարել էր Բելառուսի վարչապետ Ռոման Գոլովչենկոն, Մինսկը հանգիստ է վերաբերվում պատժամիջոցների նոր փաթեթներ մտցնելու ԵՄ մտադրությանը։ Բելառուսի տնտեսությունը, նրա խոսքով, հաջողությամբ հաղթահարում է այդ ճնշումը։