«Բոլոր այն զինծառայողները, որոնք վայր են դրել իրենց զենքը և հանձնվել գերության, քննությամբ կպարզվի նրանց նման գործողություններ կատարելը: Այդ անձանց նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվելու: Դա իմ ասածը չէ, դա օրենքի պահանջն է»:
Այս մասին այսօր խորհրդարանում հայտարարեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
Նա վստահեցրեց՝ բոլոր հանդիպումների ժամանակ գերիների հարցը բարձրացվում է. «Ես տեսել եմ՝ համացանցում այդ «հերոս» բառը արժեզրկվել է բոլորի նկատմամբ հավասար սանդղակ կիրառելու պատճառով: ՀՀ բանակում կան բազմաթիվ հերոս տղաներ, որոնք մեր հպարտությունն են: Սակայն, ցավոք ցրտի, կան սպաներ ու զինվորներ, որոնք իրենց պարտականությունները չեն կատարել և հայտնվել են գերության մեջ»:
Լրագրողի դիտարկմանը՝ ինչո՞ւ է կանխակալ վերաբերմունք ձևավորել, եթե նախաքննությունը դեռ չի ավարտվել, Ալեն Սիմոնյանը պատասխանեց. «Ես կանխակալ վերաբերմունք չեմ ձևավորել, ես ասում եմ, որ ՀՀ օրենքը, նաև վարչապետն է դրա մասին խոսել ԱԺ ամբիոնից, որ քրեական օրենսգիրքը նախատեսում է՝ նման դեպքերում պետք է պատասխանատվություն լինի։ Այդ պատասխանատվությունը կրելու են բոլոր այն մարդիկ, որոնք օրենք են խախտել և ՀՀ սահմանը պաշտպանելու փոխարեն նախընտրել են հանձնվել»։
Սիմոնյանը, անդրադառնալով համացանցում հայտնված գաղտնի տեսանկարահանած տեսանյութին, որտեղ ինքն ասում է՝ «գերիներն իր համար մեռած են, այլևս չկան», նկատեց՝ նյութը մոնտաժված է:
«Շատ ցավում եմ, որ մեր հայրենակիցները, որոնք ներկայանում են աջակից և գալիս ու խնդրում են, ասում՝ կարող ենք Ձեզ մի քանի հարց տալ, ես էլ պատասխանում եմ, ընթացքում նկատեցի, որ մի աղջիկ կար, եթե չեմ սխալվում՝ անունը Հասմիկ էր, որ հեռախոսը պահել էր։ Ասացի՝ խնդրում եմ չնկարահանել, որովհետև զրույցի ենք բռնվել, որը չեմ ուզում հրապարակային ասել։ Նա ասաց, թե՝ «չէ, ինչ եք ասում»։ Նյութը մոնտաժված է, խոսքը բանակցությունների մասին է, խոսքը տարբեր իրավիճակներում պետության դիրքորոշման մասին է: Նման իրավիճակներն օգտագործվում են Հայաստանի շահերը հետ մղելու համար։ Բոլոր այն մարդիկ, որոնք նման քայլ են անում, պետք է գիտակցեն, որ կա քրեական պատասխանատվություն»,- ասաց ԱԺ նախագահը: