Ռազմագերիների թեման հանրային առումով պետք է շոշափել հնարավորինս քիչ, դա նուրբ թեմա է. Ռուբինյան
Գերիների թեման շատ նուրբ և բազմաշերտ է։ Մենք միանշանակ պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի Ադրբեջանում ապօրինի կերպով և նոյեմբերի 9-ի հայտարարության խախտմամբ պահվող գերիներն անհապաղ վերադարձվեն Հայաստան: Սա քննարկման ենթակա չէ։
Այս մասին այսօր անդրադառնալով երեկ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի մասնակցությամբ տարածված տեսանյութին և գերիների վերաբերյալ հնչեցված կարծիքին՝ ասաց ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
«Առաջինը՝ մենք միանշանակ պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի Ադրբեջանն ապօրինի կերպով և նոյեմբերի 9-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների խախտմամբ պահվող գերիներին անհապաղ վերադարձնի Հայաստան։ Սա քննարկման ենթակա չէ, սա բոլորը նշել են և շարունակում են նշել։
Երկրորդ՝ գերիների՝ գերի ընկնելու հանգամանքները պետք է պարզել։ Ինչո՞ւ կա քրեական օրենսգիրք, նաև զինվորականների մասով, որպեսզի կանոնակարգված լինի Հայաստանի պաշտպանությունը։ Եվ շատ կարևոր է ճշտել, թե այս կամ այն իրադարձությունն ինչո՞ւ է տեղի ունեցել։
Երրորդ՝ ռազմագերիների թեման հանրային առումով պետք է շոշափել հնարավորինս քիչ։ Ինչո՞ւ, որովհետև նախ Ադրբեջանը փորձում է մեր ռազմագերիներին օգտագործել որպես պատանդ մեր դեմ, որպես շանտաժի միջոց։ Եվ մեր ցանկացած քննարկում օգնում է Ադրբեջանին, որ դա անի»,- ասաց Ռուբինյանը։
Հարցին՝ այս քննարկումների և քննադատությունների համատեքստում քննարկվե՞լ է արդյոք Ալեն Սիմոնյանի հրաժարականի հարցը, Ռուբինյանը պատասխանեց.
«Այդ թեմայով քննարկում չենք ունեցել, բայց մի ճշտում մտցնեմ։ Հրապարակված տեսանյութն Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությունը չէ այն իմաստով, որ Ալեն Սիմոնյանը ոչ մի տեղ չի կանգնել և հայտարարություն արել, դա թաքնված տեսանկարահանում է մասնավոր զրույցից։ Նորից եմ կրկնում, այս թեման շատ նուրբ թեմա է, գերիներին ո՛չ պետք է հերոսացնել, ո՛չ նսեմացնել։ Մենք պետք է հաջողենք այնպիսի հանրային դիսկուրս ծավալել, որպեսզի մեր զինծառայողները հակված չլինեն առանց պայքարի գերի հանձնվել և նաև պետք է ջանք գործադրենք, որ վերադարձող գերիների արժանապատվությունը չնսեմանա։ Իմ տեսած ամբողջական տեսանյութում Ալեն Սիմոնյանն ասում է մոտավորապես նույնը, ինչ ես հիմա ասացի։ Հիմա այն, ինչ ես ասացի, կարող էի նույն բովանդակությամբ այնպես ձևակերպել, որ սկանդալային հնչեր»,- ասաց նա։
Նշենք, որ երեկ համացանցում տեսանյութ էր հրապարակվել ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի մասնակցությամբ, որտեղ նա խոսում է գերիների մասին: Այնուհետև Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ԱԺ նախագահը պնդել էր, որ այն մոնտաժված է: Այնուհետև համացանցում հայտնվեց տեսանյութի ամբողջական տարբերակը: