Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը գրառում է արել Twitter-ի իր էջում 10 հայ ռազմագերիներ հայրենիք վերադարձի առնչությամբ։
«Ջերմորեն ողջունում ենք Բաքվի կողմից հայ 10 կալանավորների ազատ արձակումը, որի որոշումը կայացվել է Բրյուսելում Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի հետ քննարկումների արդյունքում»,–գրել է նա։
Շառլ Միշելը կատարվածը կարևոր մարդասիրական ժեստ է համարել ու նշել, որ կատարվածը Բրյուսելի քննարկման արդյունավետ պտուղն է։
Ավելի վաղ Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարն էր հրապարակել լուսանկարներ ռազմագերիների վերադարձից ու գրառում կատարել՝ ողջունելով գերիների վերադարձը: Հենց նրա գրառմամբ է կիսվել Միշելը:
«Հայկական Ժամանակ»-ը Telegram-ումWarmly welcome Baku’s release of 10 Armenian detainees in follow up to discussions with @azpresident and @NikolPashinyan
— Charles Michel (@eucopresident) December 19, 2021
An important humanitarian gesture demonstrating the mutual will to strengthen confidence as discussed in Brussels.