Ընթանում է ՀԱՊԿ ԱԽ նիստը. Տոկաևը Ղազախստանի իրադարձությունները պետական հեղաշրջման փորձ է անվանել, Պուտինը՝ մայդան
Այս պահին ընթանում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ երկրների անվտանգության խորհրդի արտահերթ առցանց նիստը:
ՀԱՊԿ ղեկավարները քննարկում են Ղազախստանում ստեղծված իրավիճակը, նիստը նախագահում է Հայաստանը:
Նստաշրջանին մասնակցում են կազմակերպության անդամ բոլոր երկրները՝ Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Ռուսաստանը և Տաջիկստանը։ Նիստին մասնակցում է նաև ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը:
Նիստի մեկնարկին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խնդրել է 1 րոպե լռությամբ հարգել Ղազախստանում վերջին օրերի իրադարձությունների ժամանակ զոհվածների հիշատակը:
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ Ժոմարտ-Տոկաևը նախ շնորհակալություն է հայտնել ՀԱՊԿ անդամ երկրներին՝ ցուցաբերած աջակցության համար, ապա նշել, որ Ղազախստանում ահաբեկիչները (զինված ցուցարարները) ձգտում էին զավթել իշխանությունը երկրում՝ այդպիսով փորձելով պետական հեղաշրջում իրականացնել:
«Թեժ փուլ ծավալվեց, և զինված գրոհայինների խմբերը մտան սպասող գործողությունների մեջ: Հիմնական նպատակն ակնհայտ դարձավ՝ սահմանադրական կարգի տապալում, պետական ինստիտուտների ոչնչացում, իշխանության զավթում: Խոսքը պետական հեղաշրջման փորձի մասին է»,- նշել է Տոկաևը:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն էլ հայտարարել է, որ Ղազախստանում տեղի ունեցած անկարգությունների ժամանակ օգտագործվել են «մայդանին բնորոշ տեխնոլոգիաներ»։
«Ակտիվորեն օգտագործվել են Մայդանի տեխնոլոգիաներին բնորոշ ցույցերի ուժային  տարրերը: Օգտագործվել են գրոհայինների լավ կազմակերպված և լավ վերահսկվող խմբեր, ինչպես հենց նախագահ Տոկաևն ասաց, ներառյալ նրանք, ովքեր անցել են ակնհայտորեն արտերկրում ահաբեկչական ճամբարներում վերապատրաստումներ»,- ասել է նա:
Միաժամանակ, նա ընդգծել է, որ երկիրը կանգնած է պետականությանն ուղղված ուղղակի սպառնալիքի առաջ, և անհրաժեշտ է անհապաղ արձագանքել ագրեսիային։ ՌԴ նախագահը նշել է, որ ՀԱՊԿ-ին հաջողվել է հնարավորինս արագ ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցները։
Հիշեցնենք՝ Ղազախստանում իրավիճակը կայունացնելու համար ՀԱՊԿ-ը խաղաղապահ զորախումբ է ուղարկել, որոնց թվում 100 զինծառայող կա Հայաստանից։