«Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը ՀՀ նախագահի 5-6 թեկնածու է ունեցել, որոնց թվում են եղել նաև ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ու ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանը։ Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնեց ինքը Սիմոնյանը, որը ժամանակավոր ստանձնել է ՀՀ նախագահի լիազորությունները։
«Եղել է նաև իմ թեկնածության հարցը, բայց ես ինքնաբացարկ եմ հայտնել: Կին թեկնածու նույնպես եղել է: Շատ երկար է եղել քննարկումը, տարբեր փաստարկներ են բերվել, երկար քննարկումներից հետո նման որոշում կայացրինք: Դժվար է երկու բառով ասել՝ ինչո՞ւ հենց Վահագն Խաչատուրյանին: Ես կարծում եմ, որ շատ լավ թեկնածու ենք ընտրել, որն իր անցած ճանապարհով, իր պարկեշտությամբ շատ համապատասխանում է և շատ լավ կիրականացնի նախագահի համար նախատեսվող պարտականությունները»,- նշեց նա և հավելեց, որ Վահագն Խաչատուրյանի թեկնածությունն առաջադրել է մի քանի հոգի:
Դիտարկմանը՝ ընդդիմությունը նշում է, որ քաղաքական թիմի անդամը, ըստ էության, լինելու է ՔՊ-ի շահերը սպասարկող նախագահ, Ալեն Սիմոնյանը նկատեց. «Մենք ում էլ առաջադրեինք, ընդդիմությունը մի բան ասելու էր: Ընդդիմության թեկնածուներին տեսել ենք, Վազգեն Մանուկյանի թեկնածությունը չենք քննարկել, իրենց կարող եմ հանգստացնել: Նաև չենք ունեցել թեկնածուներ, որոնք խմում ու գալիս են քննարկումների: Ընդդիմությունն ունի իր ընտրելու ձևը, մենք՝ մեր: Այնպես որ զարմանալի ոչ մի բան չկա»:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ արդեն նախկին նախագահ Արմեն Սարգսյանը հունվարի 23-ին հայտարարել էր զբաղեցրած պաշտոնից հրաժարական տալու մասին: Մինչև Հանրապետության նորընտիր նախագահի պաշտոնի ստանձնումը՝ Հանրապետության նախագահի լիազորությունները կատարում է Ազգային ժողովի նախագահը: