2020 թվականին Բելառուսի նախագահական ընտրությունների վրա ազդելու Լեհաստանի փորձը կարող է հանգեցնել ՆԱՏՕ-ի զորքերի ներխուժմանը և Երրորդ համաշխարհային պատերազմի մեկնարկին։ Այս մասին հայտարարել է հանրապետության նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Solovyov Live ալիքին տված բացառիկ հարցազրույցում, որի հատվածները կիրակի ցուցադրվում են «Россия-1» հեռուստաալիքով և Watch հարթակում։
«Նախագահական ընտրություններից առաջ ծրագիր կար, ես էլ սրա մասին եմ խոսել, պետք էր գոնե մի օր մտնել կառավարության տուն, նստել սեղանի շուրջ քննարկել, ավելի լավ է այստեղ՝ Անկախության պալատում », - ասել է Լուկաշենկոն։
«Նրանք կհրավիրեին ՆԱՏՕ-ին և պատկերացրեք իրավիճակը, հրավիրեցին ՆԱՏՕ-ին այստեղ, և ի՞նչ, հետո պատերազմ կլիներ, ինչո՞ւ»,-շարունակել է Լուկաշենկոն՝ դրականորեն պատասխանելով խնդրանքին՝ պարզաբանել, թե նկատի ունի նոր համաշխարհային պատերազմի վտա՞նգը։
Անցյալ տարվա օգոստոսին Բելառուսում տեղի ունեցան նախագահական ընտրություններ, որոնցում, ըստ ԿԸՀ-ի պաշտոնական տվյալների, հաղթել է գործող նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, երկրորդ տեղում է ընդդիմադիր Սվետլանա Տիխանովսկայան։ Նրա ուժը չի ճանաչել քվեարկության արդյունքները և ճնումների հետևանքով մեկնել է Լիտվա։ Աստիճանաբար նրա շուրջ ձևավորվել է ընդդիմադիրների խումբ, որոնք իրենց առաջնորդի հետևից շտապել են Լիտվա։