ՀՀ-ում վերջին 2 տարում մոտ 9 հազար շան կծման դեպք է եղել. ՔՊ-ական պատգամավորը վստահեցնում է՝ առաջիկայում հարցը կքննարկեն
Հայաստանում թափառող շների հիմնախնդիրը շարունակում է արդիական մնալ: Ավելին՝ վերջին շրջանում էլ ավելի են շատացել կենդանիների հարձակումները մարդկանց վրա: Վերջին երկու տարում (2020-2021) Հայաստանում 8 հազար 809 դեպք է արձանագրվել: Տվյալները «Հայկական ժամանակ»-ին փոխանցել են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից՝ մանրամասնելով, որ դրանցից 4496-ը գրանցվել է 2021 թվականին, իսկ 4310-ը՝ 2020-ին:
2019 թվականին ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Լենա Նազարյանը եւ Մերի Գալստյանը «Կենդանիների նկատմամբ պատասխանատու վերաբերմունքի մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծ էին մշակել՝ նպատակ ունենալով հասնել խնդրի համալիր լուծմանը, սակայն նախագիծն այդպես էլ Ազգային ժողով չբերվեց:
Մերի Գալստյանը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ համավարակի մարտահրավերներով, ապա 2020 թվականի պատերազմով ու երկրում ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված՝ քաղաքական այլ առաջնահերթություններ էին առաջ բերվել, որն էլ պատճառ է դարձել նախագիծը ԱԺ չբերելուն: «Խնդիրները շատ-շատ էին, ուստի մեր նախագիծը ժամանակավոր քնեցվել էր: Սակայն ստանալով բազմաթիվ նամակներ քաղաքացիներից, ինչպես նաեւ կարևորելով ոլորտի կարգավորման հրատապությունը՝ առաջիկայում վերսկսելու ենք նախագծի շուրջ աշխատանքները»,- ասաց պատգամավորը:
Նրա կարծիքով՝ իր եւ Լենա Նազարյանի մշակած՝ «Կենդանիների նկատմամբ պատասխանատու վերաբերմունքի» մասին օրենքի նախագիծը, ինչպես նաեւ հարակից օրենքների նախագծերի փաթեթն ամբողջությամբ կարգավորում են ոլորտի հրատապ խնդիրները: Սակայն պետք է նաեւ հաշվի առնել այս հիմնախնդրի վերաբերյալ հանրային իրազեկվածության բարձրացման ու հանրության շրջանում կենդանիների նկատմամբ պատասխանատու վերաբերմունքի ձևավորմանն ուղղված գործողությունների անհրաժեշտությունը:
«Այս հարցում ապավինում ենք ոլորտային հասարակական կազմակերպությունների եւ տարբեր նախաձեռնությունների աջակցությանը»,- նկատեց Գալստյանը:
Մերի Գալստյանի խոսքով՝ թափառող կենդանիների սպանդին վերադառնալը միանշանակ մերժելի է. «Խնդրի համապարփակ կարգավորման համար դեռեւս նախորդ գումարման Ազգային ժողովում ես և պատգամավոր Լենա Նազարյանը նախաձեռնել էինք քննարկումներ, այնուհետև նաև Մայր օրենքի նախագծի մշակում կենդանիների նկատմամբ պատասխանատու վերաբերմունքի մասին: Նախագիծը ներառում էր բազմաթիվ կարգավորումներ, այդ թվում՝ թափառող և անտուն կենդանիների հիմնախնդրին լուծումներ տալու նպատակով»:
Գալստյանի համոզմամբ՝ թափառող կենդանիների խնդրի լուծումը համալիր մոտեցում է պահանջում, որոնց թվում են կենդանիների ապաստարանների ստեղծումը, թափառող կենդանիների համատարած ստերջացումը, ապաստարաններից կենդանիների որդեգրման պրակտիկայի խթանումը: «Մենք նաեւ նախաձեռնել էինք կենդանիների չիպավորման վերաբերյալ նախնական քննարկումներ՝ կորած կենդանիներին արագ իդենտիֆիկացնելու եւ տիրոջը վերադարձնելու նպատակով»,- եզրափակեց պատգամավորը: