Ռուսական պատվիրակությունը Ուկրաինայի հետ բանակցությունների համար ժամանել է Մինսկ. Պեսկով
Ռուսական պատվիրակությունը ժամանել է Բելառուս՝ ուկրաինական կողմի հետ բանակցությունների համար։ Այս մասին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ ուկրաինացիների հետ բանակցություններ վարելու համար Բելառուս է ժամանել Ռուսաստանի պատվիրակությունը՝ բաղկացած ԱԳՆ, պաշտպանության նախարարության և այլ գերատեսչությունների, այդ թվում՝ նախագահի աշխատակազմի ներկայացուցիչներից»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ պատրաստ են սկսել բանակցությունները Գոմելում։
Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև ռազմական գործողությունները շարունակվում են փետրվարի 24-ից։ Ուրբաթ օրը զորքերի տեղաշարժը դադարեցվել էր Կիևի հետ հնարավոր բանակցությունների ակնկալիքով, սակայն դրանց մասնակցելուց ուկրաինական կողմի մերժման պատճառով ռազմական գործողությունները վերսկսվել են շաբաթ օրը։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի գրասենյակից հայտարարել էին, որ պատրաստ են քննարկել Ուկրաինայի չեզոք կարգավիճակը՝ զուգորդված նրա անվտանգության երաշխիքների փաթեթով։ Միաժամանակ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն փետրվարի 26-ին հայտարարել է, որ Մինսկը պատրաստ է հարթակ տրամադրել և ապահովել բանակցությունների ընթացքը։
Շաբաթ երեկոյան Զելենսկին ասել է, որ բանակցությունները կազմակերպելու առաջարկ ներկայացրել են նաև Թուրքիայի և Ադրբեջանի նախագահներ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը և Իլհամ Ալիևը։
Հիշեցնենք՝ իրավիճակն ուկրաինական սահմանին ու Դոնբասում ծայրաստիճան լարված է: Փետրվարի 24-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց, որ Դոնեցկի և Լուգանսկի ղեկավարները համապատասխան փաստաթղթերով դիմել են ՌԴ-ին ռազմական օգնության խնդրանքով, ինչը բավարարվել է, և Դոնբասում մեկնարկում է ռազմական գործողություն:
Այս հայտարարությանը հետևեց Ուկրաինայի նախագահի հայտարարությունն առ այն, որ իրենք պատրաստ են պաշտպանել երկրի «տարածքային ամբողջականությունը», ինչից հետո Զելենսկիի հրամանագրով երկրում ռազմական դրություն հայտարարվեց, իսկ ավելի ուշ՝ համընդհանուր մոբիլիզացիա ու պարետային ժամ:
Եվրամիությունը, ՆԱՏՕ-ն, Արևմտյան երկրներն ու մի քանի տասնյակ միջազգային կառույցներ շարունակաբար պատժամիջոցներ են սահմանում ՌԴ-ի դեմ, սակայն, չնայած դրան, ռազմական գործողությունները շարունակվում են արդեն մի քանի օր:
Կան մեծաթիվ զոհեր ու վիրավորներ, գերիներ՝ երկու կողմերից էլ, թե՛ Ռուսաստանը, թե՛ Ուկրաինան հայտնում են հակամարտ երկրի մեծաթիվ տեխնիկայի կորուստների մասին:
Պաշտոնական Կիևը հաստատել է նաև մի քանի օդանավակայանների, Չեռնոբիլի ատոմակայանի, Մետիոպոլ, Սչաստյե, Ստանիցա-Լուգանսկայա քաղաքների նկատմամբ վերահսկողությունը կորցնելու մասին: Այսօր էլ հայտնի դարձավ ռուսական զորքերի՝ Խարկով մտնելու մասին: Ռազմական գործողությունները շարունակվում են: