ՀՀ նախագահի թեկնածու Վահագն Խաչատուրյանը վստահեցնում է՝ եթե ընտրվի, պետք է լինի ՀՀ բոլոր քաղաքացիների նախագահը։ Նա նման հայտարարություն արեց այսօր ՀՀ Ազգային ժողովում՝ պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արսեն Թորոսյանի հարցին՝ Խաչատուրյանը միայն իշխանությա՞ն նախագահն է լինելու, թե՞ բոլորի:
«Ես համոզված եմ՝ դուք չեք ուզում, որ ես լինեմ միայն ձեր նախագահը: Դուք էլ համոզված եղեք, որ ես չեմ ուզում լինել միայն ձեր նախագահը: Ես Սահմանադրությամբ պարտավոր եմ լինել ՀՀ բոլոր քաղաքացիների նախագահը: ՀՀ նախագահը նաև համազգային խնդիրների լուծման ինստիտուտ է, և ես պատրաստվում եմ այդպես էլ լինել, այդ դերում հանդես գալ: Ինձ համար այդ դերում հանդես գալու որևէ խոչընդոտ չկա: Ավելին ասեմ՝ միգուցե դուք նաև իմ թեկնածությունը ընտրել եք՝ հաշվի առնելով այդ հանգամանքը: Ես այդպես եմ ենթադրում: Համենայն դեպս, իմ մեջ տեսել եք այն մարդուն, որը կարող է այդ դերը կատարել»,- ասաց նա:
Թեկնածուի խոսքով՝ Հանրապետության նախագահի ինստիտուտն ուղղված է նաև համազգային խնդիրների լուծմանը, ինքն էլ ընտրվելու դեպքում պատրաստվում է հենց այդպես վարվել: Խաչատուրյանը նաև հավելեց, որ այսօրվա մասնատված և ծանր սոցիալ-տնեսության մեջ գտնվող հասարակության համար շատ կարևոր է, որ նախագահի համախմբող ինստիտուտն աշխատի։
«Սակայն նախագահի ինստիտուտը չի կարող խնդիրները միայնակ լուծել, եթե չկա համագործակցություն ԱԺ-ի, քաղաքացիական ինստիտուտների հետ։ Այստեղ իմ ու քո լինել չի կարող»,- շեշտեց Խաչատուրյանը։