Վերջին շրջանում Երեւանում շեշտակի բարձրացել են վարձակալությամբ տրվող բնակարանների գները:
Նախկինում, եթե զարմանում էինք մի քանի 100 դոլարի հասնող գների վրա, այժմ դրանք հասնում են հազարի, երբեմն՝ նույնիսկ մի քանի հազարի:
List.am հայտարարությունների կայքում, օրինակ, Երեւանի կենտրոնում 1 սենյականոց բնակարանի գինը 1300 դոլարից 1500-ի է հասնում, Մաշտոցի պողոտայում 4 սենյականոց բնակարանն արժե 4 հազար 500 դոլար, իսկ Արաբկիրում կրկին 4 սենյականոց բնակարանի արժեքը 3 հազար 500 դոլար է:
Մարդիկ սոցիալական ցանցերում բողոքում ու ակտիվ մեկնաբանություններ են գրում՝ զարմացած հարցադրումներ անելով՝ «ոսկյա զուգարանակոնքո՞վ է բնակարանը», կամ «ադամանդյա տնե՞ր են, ինչ է»: Որոշներն էլ կատակներ են անում՝ նշելով, որ մեր օրերում լավագույն բիզնեսն է դարձել բնակարանը վարձակալությամբ տալը. իրենց բնակելի տներն ու բնակարանները վարձակալությամբ տալու տարբերակներ են դիտարկում:
Հայաստանյան անշարժ գույքի շուկայում, հատկապես՝ Երեւանում, վարձով բնակարան ձեռքբերելը, այն էլ՝ խելամիտ գներով, խնդիր է դարձել հատկապես վերջին երկու տարում: Սա, բնականաբար, տարբեր պատճառներ ունի: Ոլորտում բազմամյա փորձ ունեցող գործակալների դիտարկմամբ՝ Երեւանում տների գները սկսել են բարձրանալ սիրիահայերի գալուց հետո: Այս ամենի հետ մեկտեղ վարձով տրվող բնակարանների գների բարձրացմանն են նպաստել նաեւ համավարակի հետեւանքով սահմանված սահմանափակումները:
Երեւանում վարձակալությամբ տրվող բնակարանների այս համատարած գնային փոփոխությանը սկսել են շատերն անդրադառնալ՝ մասնագետներ, հանրությանը հայտնի անձիքն պարբերաբար գրառումներ են կատարում եւ իրենց մտահոգությունը հայտնում: Նրանց դիտարկմամբ՝ Երեւանում շատերը բնակվարձի գնային «անխիղճ քաղաքականություն» են սկսել վարել հատկապես ռուս-ուկրաինական ռազմական գործողությունների մեկնարկից հետո: Ինչը շատերի մտահոգությամբ կարող է հանգեցնել նրան, որ օտարազգիները հիասթափվեն Հայաստանից եւ տեղափոխվեն հարեւան այլ երկրներ:
Ի տարբերություն զանազան քննադատությունների՝ մարդիկ էլ կան, որ գնային նման քաղաքականությունը օրինաչափ են համարում: Նշում, որ նորմալ է, երբ մարդիկ փորձում են իրավիճակն իրենց օգտին օգտագործել:
«Ժողովուրդ, ինչի՞ եք զարմացել, որ գները բարձրացել են. կա պահանջարկ, առաջարկն էլ քիչ է, թանկանում է։ Նոր տարվա տոնին մանդարինն է թանկանում, Մարտի 8-ին՝ ծաղիկը, Սուրբ Զատիկին՝ ձուն. նորմալ պրակտիկա է»: Գրել է ֆեյսբուքյան օգտատերերից մեկը:
«Այսպես թե այնպես վարձով տրվող բնակարանների գների բարձրացման միտում կար, քանի որ պահանջարկը շատ-շատ էր մեծացել, ու տեղյակ էինք, որ թանկանալու են: Բայց մեկնարկած ռազմական գործությունները նպաստեցին դրա արագացմանն ու նախանշվածից ավելի թանկ գնի սահմանմանը»,- «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում հայտնեց գործակալ Նորայր Տ.-ն:
Վերջինս նշեց, որ հիմնականում ռուսների գալուց հետո հատկապես կենտրոնում տների գները մի քանի հարյուր դոլարով ավելացել են: Եթե նախկինում կենտրոնում 1 սենյականոց բնակարանն արժեր 700 դոլար, ապա այժմ հնարավոր է վարձակալել առնվազն 1000-1100 դոլարի սահմաններում»,- ասաց մեր զրուցակիցը:
Հարցադրմանը՝ բնակարանների գների հետ կապված ռուս վարձակալներից բողոքներ լսո՞ւմ են, գործակալը բացասական պատասխան տվեց: Նշեց, որ նրանք հեշտությամբ համաձայնում են, ու որեւէ բողոք կամ զարմանք դեռ չեն լսել: Գործակալի խոսքով, ի դեպ, բավականին երկարաժամկետ են ռուսները վարձակալում:
Նկատենք՝ ֆեյսբուքյան «Վարձով բնակարաններ» խմբում էլ, եթե մի ժամանակ բնակարանների դեֆիցիտ էր, այժմ օրվա մեջ մի քանի նոր հայտարարություններ են հայտնվում: Գները, բնականաբար, նախկինից բավականին թանկ են: Հատկանշական է, որ խմբում սկսել են հայտնվել նաեւ ռուսերենով հայտարարություններ: