ՌԴ-ն հուսով է՝ Արցախի շուրջ իրավիճակը կհանգուցալուծվի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրով. Մատվիենկո
Ռուսաստանի Դաշնությունը հուսով է, որ Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակը կհանգուցալուծվի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքմամբ:
Այս մասին ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստին հայտարարել է ՌԴ Դաշնային ժողովի խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն՝ մեկնաբանելով ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությունները հնարավոր խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ:
Հիշեցնենք՝ Ալեն Սիմոնյանը վեհաժողովի նիստին հայտնել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը շատ լարված է: Նա ընդգծել էր, որ այդ բնույթի գործողություններն աշխարհում անվտանգության իրավիճակի կտրուկ սրման հետ մեկտեղ կարող են տարածաշրջանում նոր էսկալացիայի հանգեցնել:
Միաժամանակ Սիմոնյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում ՌԴ ՊՆ-ի հասցեական հայտարարությունը, որը, սակայն, արժանացել է ադրբեջանական կողմի հակազդեցությանը:
Սիմոնյանի հայտարարություններին բուռն է արձագանքել Ադրբեջանի խորհրդարանի ղեկավար Սահիբա Գաֆարովան, որը ևս մասնակցում է նիստին: Գաֆարովան նախ հայտարարել է, որ 2020 թվականի հունվարի 10-ի եռակողմ հայտարարության կետերը խախտում է ոչ թե Ադրբեջանը, այլ Հայաստանը, ապա պահանջել՝ «հայկական բանակի և զինված կազմավորումների ամբողջական դուրսբերում Ադրբեջանի տարածքից»։
Այս հայտարարություններին ի պատասխան՝ Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ իր խոսքերը հիմնավորված են, «խախտումներ են արձանագրվել ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետության, այլ նաև Ռուսաստանի Դաշնության կողմից, որը անվտանգության երաշխավորն է այս տարածքում»։